Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2019, 09:48

Lagardeová sa učí nemčinu. Do svojho slovníka bude musieť pridať slová ako Eigenmittelanforderungen

Predchodcovia Lagardeovej sa s výzvou naučiť po nemecky popasovali každý po svojom. Napríklad jej predchodca Mario Draghi sa jazyk nikdy nenaučil.

Lagardeová sa učí nemčinu. Do svojho slovníka bude musieť pridať slová ako Eigenmittelanforderungen
Zdroj: TASR/Markus Schreiber

Nová šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) sa učí po nemecky. Francúzka Christine Lagardeová, ktorá sa vďaka svojej novej funkcii presťahovala do Frankfurtu nad Mohanom, podľa agentúry Bloomberg dúfa, že tak bude môcť Nemcom lepšie vysvetliť politiku centrálnej banky.

Nemčina je materinský jazyk štvrtiny obyvateľov eurozóny a niektoré kroky ECB, ako zavádzanie záporných úrokových sadzieb sa v Nemecku - najväčšej ekonomike bloku krajín platiacich eurom - nestretli s nadšením.

"Keď hovoríte miestnym jazykom, je to obrovská výhoda," povedal Bloombergu podpredseda spoločnosti Blackrock a bývalý prezident švajčiarskej centrálnej banky Philipp Hildebrand. A dodal: "Mnoho Nemcov má pocit, že ECB nekomunikuje dostatočne."

Lagardeová, ktoré bude mať prvého januára 64 rokov, sa podľa vlastných slov učí nielen jazyk centrálnych bankárov, ale aj jazyk svojej novej domoviny. Zvládnuť však bude musieť tiež pojmy ako Eigenmittelanforderungen (kapitálové požiadavky na banky), Anleihekaufprogramm (program nákupov dlhopisov - termín pre kvantitatívne uvoľňovanie) alebo Negativzinsen (záporné úrokové sadzby).

Na rozdiel od jej rodnej francúzštiny, ktorá rozlišuje len dva rody podstatných mien - mužský a ženský - má nemčina tiež rod stredný a mená na rozdiel od francúzštiny skloňuje. V západnom svete sa preto považuje za náročný jazyk. Podľa nemeckého Goethe Inštitútu je na zvládnutie bežnej konverzácie potrebných 240 hodín výučby.

Predchodcovia Lagardeovej sa s touto výzvou popasovali každý po svojom. Prvý prezident ECB Wim Duisenberg pochádzal z Holandska a nemecky hovoril ešte predtým, než sa presťahoval do Frankfurtu. Francúz Jean-Claude Trichet sa o to pokúsil a pochvaľoval si, že vďaka tejto skúsenosti "získal hlbšie pochopenie" nemeckého spôsobu uvažovania.

Dosiahol natoľko veľký pokrok, že bol schopný predniesť prejav v nemčine, keď sa v roku 2009 oslavovalo desať rokov od zavedenia eura. Novinárom neskôr povedal, že ho potešilo, ako bol príhovor prijatý, ale dodal, že nemčina je "ťažká".

Jeho nástupcu Taliana Maria Draghiho niektoré nemecké médiá kvôli záporným sadzbám a programom nákupov dlhopisov démonizovali. Nemecky sa za osem rokov v úrade prezidenta ECB nenaučil. Jeho najslávnejšie verejné pokusy pochádzajú z rokov 2012 a 2016, keď kritizoval odpor voči svojej radikálnej politike. Vtedy použil obrat "nein zu allem" (nie všetkému).

Lagardeová hovorí, že ju ťažkosti neodradia. Keď jej nemecký europoslanec Joachim Schuster položil v Európskom parlamente otázku vo svojej materčine, povedala mu: "Jedného dňa vám budem schopná odpovedať v nemčine."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.