Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2019, 11:07

Kim Čong-un priznal vážne ekonomické problémy KĽDR, hovorí o rozhodujúcom obrate

Vodca komunistickej krajiny vydal príkaz "napraviť vážnu situáciu, v ktorej sa ocitli hlavné priemyselné odvetvia."

Kim Čong-un priznal vážne ekonomické problémy KĽDR, hovorí o rozhodujúcom obrate
Zdroj: KCNA via Reuters

Severokórejský vodca Kim Čong-un vyzval armádu aj diplomatov, aby pripravili krajinu na obranu jej bezpečnosti a suverenity.

Na zasadnutí Ústredného výboru Kórejskej strany práce tiež priznal, že KĽDR sa ocitla vo vážnej ekonomickej situácii. O Kimovom prejave dnes informovala severokórejská agentúra KCNA.

Stranícke zasadnutie sa začalo v sobotu a koná sa tesne pred utorňajším vypršaním lehoty, ktorú dal Kim Spojeným štátom na to, aby zmenili postoj k rozhovorom o odstránení jadrových zbraní z Kórejského polostrova.

Najhorší výsledok od hladomoru

Na zasadnutí spolustraníkov Kim vyhlásil, že nadišla chvíľa rozhodujúceho obratu v ekonomickom rozvoji krajiny. Vydal príkaz "napraviť vážnu situáciu, v ktorej sa ocitli hlavné priemyselné odvetvia", píše sa v oficiálnej správe KCNA.

Severná Kórea nezverejňuje ekonomické štatistiky a informácie o stave jej hospodárstva pochádzajú len zo zahraničných zdrojov. Juhokórejská centrálna banka v júli odhadla, že ekonomika KĽDR sa vlani prepadla o 4,1 percenta, čo je najhorší výsledok od hladomoru v 90. rokoch.

Podľa agentúry AP panujú obavy, že severokórejský vodca vypovie zablokované rozhovory s USA o denuklearizácii a nechá obnoviť testy jadrových rakiet a rakiet dlhého doletu.

Kim už naznačil, že je pripravený zmeniť taktiku, ak Washington ponechá sankcie a naďalej bude tlačiť na KĽDR. Očakáva sa, že by mohol novú stratégiu ohlásiť v stredajšom novoročnom prejave.

Či sa Kim vo svojom príhovore na straníckom stretnutí zmienil o USA alebo o svojich zámeroch v rozhovoroch s USA, KCNA neinformovala. Stranícky zjazd podľa AP potrvá ešte najmenej jeden deň.

Neúspešné rokovania s Trumpom

Severokórejské médiá sa dnes venujú časti prejavu, v ktorej Kim vyzval, aby sa poľnohospodárska produkcia zvýšila na úroveň vedy, vzdelávania a zdravotníctva.

Kim sa v minulých dvoch rokoch zišiel trikrát s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, avšak stretnutia nepriniesli žiadny výsledok. Na tom poslednom v júni sa zhodli, že chcú rozhovory obnoviť. Prípravné rokovania, ktoré sa v októbri konali vo Švédsku, boli neúspešné, pretože KĽDR na nich Američanov obvinila z neústupnosti.

Spojené štáty žiadajú, aby sa Pchjongjang vzdal vývoja jadrových zbraní, a až potom chcú odvolať sankcie uvalené na KĽDR za jej jadrové a raketové zbrojné testy.

Pchjongjang požaduje postupné rušenie hospodárskych sankcií výmenou za čiastkové kroky v odzbrojovacom procese. Washingtonu dáva čas do konca roka, aby zmenil svoje stanovisko a prišiel s novým návrhom dohody. Spojené štáty sa pripravujú na možnú severokórejskú skúšku medzikontinentálnej balistickej strely.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.