Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2019, 11:56

Najstaršia banka na svete sa zbavila zlých úverov za takmer dve miliardy

Za celý rok 2019 banka zbavila nesplácaných pohľadávok za 3,8 miliardy eur.

Najstaršia banka na svete sa zbavila zlých úverov za takmer dve miliardy
Zdroj: Reuters

Talianska banka Monte dei Paschi di Siena (MPS) sa zbavila zlých úverov za 1,8 miliardy eur. Podarilo sa jej to o dva roky skôr, než predpokladal plán reštrukturalizácie.

Najstaršia banka na svete to podľa agentúry APA uviedla vo svojom dnešnom oznámení s tým, že zmluvy prešli na banku Ilimity Bank, s ktorej akciami sa obchoduje na milánskej burze.

Za celý rok 2019 sa MPS, ktorá je vo väčšinovom vlastníctve talianskeho štátu, zbavila nesplácaných pohľadávok za 3,8 miliardy eur. Tým sa jej podaril zásadný krok k splneniu plánu reštrukturalizácie dohodnutého s Európskou komisiou na roky 2017 až 2021.

Teraz tak podiel nesplácaných úverov činí na súvahe banky 12,5 percenta - dohoda počítala pre rok 2021 s podielom 12,9 percenta. Monte dei Paschi sa v roku 2017 podarilo odvrátiť bankrot vďaka záchrannému plánu v hodnote okolo osem miliárd eur, ktoré jej poskytla talianska vláda po dohode s európskymi úradmi.

Rím teraz v banke vlastní podiel 68 percent. Talianske ministerstvo financií v nedeľu uviedlo, že so súhlasom EK odloží zverejnenie plánu na odpredaj svojho podielu na začiatok roka 2020.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.