Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2019, 17:27

Miliardári výrazne bohatli. Majetok 500 najbohatších ľudí sveta stúpol o vyše bilióna dolárov

Obrovský rast zrejme posilní už teraz vášnivú debatu o zvyšujúcej sa nerovnosti bohatstva a príjmov.

Jeff Bezos a Bill Gates
Zdroj: Reuters

Majetok 500 najbohatších ľudí sveta podľa zoznamu miliardárov zostavovaného agentúrou Bloomberg v tomto roku stúpol o 25 percent na 5,9 bilióna dolárov.

Jednotkou v rebríčku zostal zakladateľ a riaditeľ internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos, aj keď ten sa kvôli rozvodu dostal medzi zhruba 50 osôb, ktorých hodnota majetku sa vlani znížila, a to o takmer deväť miliárd dolárov na 116 miliárd dolárov.

Za Bezosom skončili spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates a Francúz Bernard Arnault, majiteľ luxusného konglomerátu LVMH.

Majetok všetkých troch najbohatších ľudí prekračuje 100 miliárd dolárov. Arnault sa tento rok dostal medzi miliardárov, ktorých majetok vzrástol najviac, a to o takmer 38 miliárd dolárov.

Nerovnosť bohatstva a príjmov

Celkom hodnota majetku 500 najbohatších ľudí stúpla o 1,2 bilióna dolárov. Tak obrovský rast zrejme posilní už teraz vášnivú debatu o zvyšujúcej sa nerovnosti bohatstva a príjmov.

V Spojených štátoch najbohatších 0,1 percenta populácie kontroluje najväčší podiel majetku od roku 1929. To už prinútilo niektorých politikov k výzvam na radikálnu reštrukturalizáciu ekonomiky.

Najviac miliardárov majú Spojené štáty, v rebríčku Bloombergu je celkom 172 miliardárov z USA.

Celkovo ich majetok stúpol o 500 miliónov dolárov. Najviac sa rozrástol majetok majiteľa Facebooku Marka Zuckerberga a Gatesa.

Majetok Zuckerberga stúpol o viac ako 27 miliárd dolárov a Gatesa o 23 miliárd dolárov. Druhé miesto s celkovým počtom 54 miliardárov patrí Číne.

Najväčší rast zaznamenali Rusi

Najviac zrejme vlani zbohatli ruskí miliardári, ktorých majetok stúpol o 21 percent, teda 51 miliárd dolárov. Pomohol im rast mien, akcií a dlhopisov rozvíjajúcich sa krajín.

Hviezda reality šou Kylie Jennerová sa tento rok stala najmladšou miliardárkou, ktorá majetok zarobila sama, vďaka svojej kozmetickej značke Kylie Cosmetic.

Jennerová, najmladšia z rodiny Kardashianovcov, predala podiel 51 percent v Kylie Cosmetics za 600 miliónov dolárov firme Coty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.