Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.01.2020, 17:52

Bulharsko začalo dovážať ruský plyn cez Turecko, ukončilo dovoz cez Ukrajinu

Bulharsko dovezie ročne z Ruska 2,9 miliardy kubických metrov plynu.

Bulharsko začalo dovážať ruský plyn cez Turecko, ukončilo dovoz cez Ukrajinu
Zdroj: Reuters

Bulharsko začalo v stredu s dovozom ruského plynu prostredníctvom plynovodu TurkStream. Uviedol to generálny riaditeľ bulharskej spoločnosti Bulgartransgaz Vladimir Malinov.

"Bulgartransgaz a Gazprom Export dokončili rokovania v posledných dňoch minulého roka a od dnešného dňa začalo Bulharsko s dovozom ruského plynu namiesto cez územie Ukrajiny cez územie Turecka," povedal Malinov v stredu pre bulharský rozhlas, na ktorý sa odvolala ruská agentúra TASS. Bulharsko dovezie ročne z Ruska 2,9 miliardy kubických metrov plynu.

Už začiatkom týždňa počas príprav na spustenie dovozu plynu cez TurkStream bulharská ministerka energetiky Temenužka Petkovová uviedla, že tento dovoz bude pre Bulharsko ekonomicky výhodnejší.

Krajina, ktorá takmer 100 percent svojich potrieb v oblasti plynu dováža z Ruska, tak podľa Petkovovej bude môcť cenu suroviny znížiť ročne približne o 5 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.