Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2020, 13:38

Čína rastie najpomalšie za tridsať rokov, do ekonomiky naleje miliardy

Čínska centrálna banka poskytne finančnú injekciu vo výške 115 miliárd dolárov na podporu spomaľovania ekonomiky.

Čína rastie najpomalšie za tridsať rokov, do ekonomiky naleje miliardy
Zdroj: TASR

Centrálna banka People's Bank of China v stredu rozhodla, že od šiesteho januára zníži objem peňazí, ktorý musia komerčné banky povinne držať v rezervách. Dané opatrenia majú prinútiť komerčné banky k tomu, aby poskytovali viac pôžičiek a pumpovali tak do ekonomiky viac peňazí. Druhá najväčšia globálna ekonomika svoj trh podobne podporila už v septembri.

Ekonomika ríše stredu síce v poslednej dobe javila známky oživenia, ale jej dlhodobá kondícia nie je ideálna. Hospodárstvo ázijskej superveľmoci rastie najpomalšie za takmer tridsať rokov.

Hrubý domáci produkt Číny v troch vlaňajších štvrťrokoch rástol tempom 6,2 percenta a podľa centrálnej banky sa ani tento rok nedá očakávať skokové zrýchlenie. V budúcom roku by tak HDP mohlo byť takmer polovičné oproti obdobiu pred desiatimi rokmi, keď ekonomika Číny medziročne rástla dvojciferným tempom.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.