Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2020, 15:34

Britská produkcia zaznamenala najprudší pokles za viac ako sedem rokov

Index produkcie padol zo 49,1 bodu na 45,6 bodu, čo bolo najmenej od júla 2012.

Britská produkcia zaznamenala najprudší pokles za viac ako sedem rokov
Zdroj: Reuters

Pokles aktivity v britskom výrobnom sektore sa v decembri prehĺbil, pričom produkcia padla najprudšie takmer za 7,5 roka v reakcii na zníženie domácich aj zahraničných objednávok.

Slabý rast globálnej ekonomiky má totiž negatívny vplyv na dopyt. Ďalším faktorom bolo znižovanie zásob, ktoré firmy nahromadili zo strachu pred brexitom bez dohody.

Index nákupných manažérov (PMI) firmy IHS Markit a britského logistického zväzu pre výrobný sektor v decembri klesol na 47,5 bodu zo 48,9 bodu v novembri. Index teda zostáva hlboko pod 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje kontrakciu od expanzie. Ekonómovia počítali so znížením na 47,4 bodu.

Index produkcie padol zo 49,1 bodu na 45,6 bodu, čo bolo najmenej od júla 2012. Nové objednávky klesli takisto najvýraznejšie za 7,5 roka. Zamestnanosť vo výrobnom sektore sa v decembri znížila deviaty mesiac po sebe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.