Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2020, 13:18

Najviac elektromobilov na svete kúpili Nóri. Vyhráva Tesla

Zo všetkých predaných áut v Nórsku bolo viac ako 42 percent elektromobilov.

Najviac elektromobilov na svete kúpili Nóri. Vyhráva Tesla
Zdroj: Dreamstime

Predaj elektromobilov v Nórsku vzrástol minulý rok o viac než 30 percent, zásluhou čoho zaznamenala škandinávska krajina rekord - podiel elektrických áut sa na celkovom počte predaných vozidiel v minulom roku podieľal vyše 42 percent. Ukázali to v piatok zverejnené údaje Nórskej federácie pre cestnú dopravu.

Federácia informovala, že predaj elektromobilov vzrástol v Nórsku v roku 2019 o 30,9 percenta, pričom výrazne k tomu prispel dopyt po automobiloch od Tesly. Práve jej Model 3, ktorý sa v krajine predáva od sumy 384 900 nórskych korún (približne 39 113 eur), bol vlani najpredávanejším elektrickým autom v Nórsku.

Vysoký rast predaja elektromobilov viedol k tomu, že tieto vozidlá sa na celkovom predaji áut v roku 2019 podieľali 42,4 percenta, čo predstavuje svetový rekord. Tento rok sa očakáva ďalšie zvýšenie podielu, a to až na 60 percent.

V roku 2018 predstavovali elektromobily z celkového počtu predaných áut v Nórsku 31,2 percenta. Na porovnanie, v roku 2013 dosahoval ich podiel na celkovom predaji iba 5,5 percenta.

Cieľom Nórska je mať v roku 2025 na cestách iba elektrické vozidlá. Vláda preto vlastníkom elektromobilov ponúka výhodné daňové podmienky a poskytuje im aj iné výhody, ako bezplatné parkovanie a dobíjanie či bezplatné využívanie spoplatnených ciest.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.