Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2020, 10:33

Za ekologický aktivizumus vyhadzov. Amazon nás chce umlčať, tvrdia zamestnanci

  • Zamestnancom Amazonu, ktorí technologického giganta verejne vyzývajú k ekologickejšiemu správaniu, firma hrozí vyhadzovom.
  • Podľa aktivistickej skupiny s názvom Zamestnanci Amazonu pre klimatickú spravodlivosť sa ich nadriadení snažia umlčať.
  • Tí sa obhajujú podmienkami zmluvy, ktoré zamestnancom zakazujú o firme verejne hovoriť bez povolenia.
Za ekologický aktivizumus vyhadzov. Amazon nás chce umlčať, tvrdia zamestnanci
Zdroj: Reuters

Skupina Zamestnanci Amazonu pre klimatickú spravodlivosť si za uplynulý rok niekoľkokrát vydobyla miesto na mediálnom výslní. Vlani v apríli firmu vyzvala, aby prestala podporovať ťažiari fosílnych palív.

V septembri potom zase po vzore študentov usporiadala klimatický štrajk. Podľa nich by sa Amazon mal z pozície jednej z najväčších spoločností sveta postaviť klimatickým zmenám čelom.

Medzi americkými zamestnanci firmy najbohatšieho muža sveta Jeffa Bezos sa tak jej vodcovia stali relatívne známymi osobnosťami. Teraz je však ich pozícia v ohrození.

Hrozia im vyhadzovom

Firma im totiž podľa nich začala vyhrážať vyhadzovom. Tvrdí, že porušili pravidlá - na ekologických fórach oficiálne vystupovali ako zamestnanci Amazonu, bez toho aby im to firma povolila.

Podľa skupiny je to rana pod pás. Tvrdí totiž, že spoločnosť v septembri pravidlá zmenila, bez toho, aby jej o tom dala vedieť. Považuje to za zastrašovanie.

"Túto zmenu urobili len preto, aby zamestnancom výslovne zabránili hovoriť o verejne dostupných informáciách," uviedla skupina v rozsiahlom príspevku na svojom Twitteri. "Teraz nie je čas na strieľanie poslov. Teraz nie je čas na umlčanie tých, ktorí hovoria o kríze," dodala.

Zmena všetko uľahčila, tvrdí Amazon

Firma popiera, že by sa zamestnancov snažila umlčať. "Nedávne zmeny zamestnancom (len) uľahčili schvaľovací proces, teraz vďaka nim môžu jednoduchšie vystupovať na prednáškach alebo v médiách a používať pri tom firemné logo," uviedol pre BBC hovorca Amazonu.

Podľa informácií americkej televízie CNBC septembrová zmena spočíva v tom, že zamestnanci novo môžu o povolenie požiadať prostredníctvom internetového formulára. Predtým potrebovali písomný súhlas niektorého z viceprezidentov firmy.

Amazon chce do roku 2030 začať používať iba elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov. O desať rokov neskôr by potom firma chcela dosiahnuť aj uhlíkovej neutrality.

Tieto ciele, ktoré majiteľ firmy Jeff Bezos oznámil v septembri, sú podľa CNBC vo firme považované za ústupok práve tejto zamestnaneckej skupine.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.