Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.01.2020, 12:37

Riziko recesie v USA sa výrazne znížilo, ukazuje zápisnica zo zasadnutia Fedu

Zápisnica ukázala, že obavy týkajúce sa obchodnej vojny s Čínou sa znížili.

Riziko recesie v USA sa výrazne znížilo, ukazuje zápisnica zo zasadnutia Fedu
Zdroj: Reuters

Riziká ohrozujúce ekonomiku USA pretrvávajú, ale hlavné neistoty týkajúce sa obchodu sa zmenšili a nebezpečenstvo poklesu sa znížilo, uvádza sa v zápisnici z decembrového zasadnutia menového výboru (FOMC) americkej centrálnej banky (Fed).

Zápisnica ukázala, že obavy členov FOMC týkajúce sa obchodnej vojny s Čínou sa znížili. Rovnako podľa nich klesla pravdepodobnosť vystúpenia Británie z Európskej únie (EÚ) bez dohody.

"Domáca ekonomika ukazuje odolnosť voči negatívnym faktorom spôsobeným vývojom v globálnej ekonomike," uvádza sa v zápisnici.

Navyše, ekonomické modely podľa predstaviteľov Fedu "signalizujú, že pravdepodobnosť recesie v strednodobom horizonte v uplynulých mesiacoch nápadne klesla".


FOMC na poslednom zasadnutí, ktoré sa konalo 10. a 11. decembra 2019, ponechal kľúčovú sadzbu v pásme 1,5 percenta až 1,75 percenta. Vlani ju znížil trikrát v snahe podporiť ekonomiku, ktorú spomalili viaceré obchodné spory.

Zasadnutie menového výboru sa teda konalo ešte predtým, než americký prezident Donald Trump ohlásil dosiahnutie čiastočnej dohody s Čínou, ktorá má byť prvým krokom ku komplexnej obchodnej dohode a ktorá zabránila ďalšiemu zvyšovaniu ciel. Trump tento týždeň uviedol, že čiastočná dohoda sa podpíše 15. januára vo Washingtone.

Podľa predstaviteľov Fedu vývoj v obchode a obavy zo spomaľovania rastu globálnej ekonomiky zostávajú hlavnými faktormi, ktoré obmedzujú firemné investície a export.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.