Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2020, 09:06

Miliardár sa rozhodol, že vyskúša sociálny experiment: Ľuďom rozdá miliardu jenov

Maezawa chce podľa vlastných slov skúmať, či takýto finančný dar spraví ľudí šťastnejšími.

Miliardár sa rozhodol, že vyskúša sociálny experiment: Ľuďom rozdá miliardu jenov
Zdroj: Reuters

Japonský miliardár Jusaku Maezawa rozdá celkom jednu miliardu jenov (vyše osem miliónov eur) tisícke ľudí, ktorí ho sledujú na Twitteri. Zaujíma ho, či im tento sociálny experiment, ako to nazval, prinesie šťastie, informovala agentúra Reuters. Maezawa experiment spája s myšlienkou základného nepodmienečného príjmu.

Po milióne jenov (niečo cez 8-tisíc eur) od Maezawu dostane náhodne vybraných tisíc ľudí, ktorí ho sledujú na Twitteri a ktorí zdieľali jeho príspevok o experimente z 1. januára. Ako im dar ovplyvní život, má podliehať pravidelnému podrobnému dopytovaniu.

Zbohatol na predaji oblečenia

"Je to vážne mienený sociálny experiment," povedal Maezawa na YouTube. Dúfa pritom, že jeho počin pritiahne pozornosť nielen akademikov, ale tiež ekonómov.

Maezawa zbohatnul vďaka internetového obchodu s oblečením Zozotown, ktorý založil v roku 2004. Je presláveným zberateľom obrazov a športových vozidiel. Bude tiež prvým vesmírnym turistom, ktorý sa vydá so spoločnosťou SpaceX na obežnú dráhu okolo Mesiaca.

Podnikateľ je známy tiež vďaka svojim predstavám o svete bez peňazí. Najnovší experiment spája s myšlienkou základného nepodmienečného príjmu, teda pravidelne vyplácanej sumy všetkým občanom danej krajiny, bez ohľadu na to, či dotyčný pracuje, alebo je nezamestnaný.

"Základný nepodmienený príjem znamená pravidelnú sumu, ktorá poskytuje pocit bezpečia. To, čo ponúka Maezawa, je niečo úplne iné," tvrdí však ekonóm Tošihiro Nagahama zo spoločnosti Dai-ichi Life Research Institute.

Základný príjem zvažujú viaceré krajiny

O zavedení základného príjmu sa diskutuje v niekoľkých krajinách, vrátane napríklad Nemecka. Na celoštátnej úrovni garantovaný príjem pre všetkých občanov odmietli v roku 2016 v referende Švajčiari. Podľa návrhu mal predstavovať 2500 frankov (dnes asi 2 300 eur) mesačne. Na druhú stranu chcelo Švajčiarsko zrušiť všetky sociálne dávky, podpory a príspevky.

Fínsko vlani vo februári došlo k záveru, že nepodmienečný základný príjem robí ľudí šťastnejšími, ale nevedie k vyššej zamestnanosti. Pri fínskom experimente bolo dvom tisícom náhodne vybraných nezamestnaných mesačne vyplácaných 560 eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.