Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2020, 13:59

Brexit doteraz stál Britov 130 miliárd libier. Suma však bude rásť

Celoročný rast britskej ekonomiky sa od referenda znížil na polovicu.

Brexit doteraz stál Britov 130 miliárd libier. Suma však bude rásť
Zdroj: Reuters

Ekonomické dôsledky na odchod Británie z Európskej únie už dosiahli 130 miliárd libier (152,4 miliardy eur). Do konca tohto roku sa ale táto čiastka zvýši o ďalších 70 miliárd libier. Vyplýva to z odhadu agentúry Bloomberg založenom na vplyve škôd, ktoré Británia zaznamenala v posledných troch rokoch po strate niektorých väzieb na ostatné krajiny skupiny siedmich najbohatších ekonomík sveta G7.

Británia by po víťazstve Borisa Johnsona v decembrových parlamentných voľbách mala opustiť úniu na konci tohto mesiaca. Neistota od referenda o brexite z roku 2016 si ale už vybrala svoju daň. Zhoršila sa hlavne podnikateľská nálada a celoročný rast britskej ekonomiky sa znížil na polovicu, respektíve z dvoch percent na jedno. Johnson chce potenciál Británie uvoľniť, najprv však bude musieť britská ekonomika dohnať zvyšok sveta.

Ekonóm Dan Hanson z Bloomberg Economics stanovil celkové náklady na brexit do konca tohto roka na 200 miliárd libier, keďže neistota má aj naďalej negatívne dopady na firmy i spotrebiteľov. Johnsonova dohoda s EÚ z konca minulého roka odstránila bezprostrednú hrozbu odchodu Británie bez dohody, dojednaná ale stále ešte nie je obchodná dohoda. To vytvára novú hrozbu, že by ekonomika mohla byť na konci roka na kraji útesu.

​Vláda však zostáva optimistická. Prvou významnou príležitosťou, keď bude nová vláda môcť vysvetliť svoje hospodárske plány, bude v marci zverejnenie rozpočtu. Minister financií Sajid Javid ale už sľúbil desaťročia obnovy. Na programe sú daňové škrty a vyššie pôžičky na investície. Podľa ekonóma Hansona sa ale zrejme ani tak nepodarí vykompenzovať straty, ktoré vznikli od roku 2016.

Rast globálnej ekonomiky sa síce v posledných rokoch spomalil, analýza Bloomberg Economics však ukazuje, že Británia aj tak zaostáva. Ako upozornil Hanson, historicky existuje medzi Britániou a krajinami G7 silný vzájomný vzťah. Od hlasovania o brexite sa však Británia a G7 rozchádzajú a britská ekonomika je teraz o tri percentá menšia, než keby bol tento vzťah zachovaný.

Hanson očakáva, že v tomto roku ekonomika porastie, bude to ale len rast jednorazový, ktorý nebude mať dlhodobejšie dopady. Pretože Británia sa bude musieť vyrovnať s novým obchodným vzťahom s EÚ a stretáva sa s problémami ohľadom produktivity, ktoré bránia rastu ekonomiky už od finančnej krízy, ročné náklady na brexit pravdepodobne ďalej porastú, dodáva Hanson.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.