Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2020, 00:00

Odvolaný šéf Boeingu odíde s viac ako 60 miliónmi dolárov

Boeing sa rozhodol Muilenburga prepustiť minulý mesiac.

Odvolaný šéf Boeingu odíde s viac ako 60 miliónmi dolárov
Zdroj: Reuters

Odvolaný šéf firmy Boeing Dennis Muilenburg, ktorý prišiel o funkciu kvôli svojmu prístupu ku kríze okolo strojov 737 MAX, si odnesie vyše 60 miliónov dolárov formou výsluhy a firemných akcií. Jeho zamestnávateľ - americký výrobca lietadiel - to uviedol vo svojom dnešnom oznámení. Potvrdili sa tak dohady z konca minulého roka. 

Boeing sa rozhodol Muilenburga prepustiť minulý mesiac. Reagoval tak na stále sa zväčšujúcu krízu potom, čo pri nehodách na palubách dvoch lietadiel typu 737 MAX, ktorý bol najpredávanejším modelom spoločnosti, zahynulo 346 ľudí.

V pondelok sa postaví na čelo firmy dlhoročný člen predstavenstva Dave Calhoun. Jeho ročný základný plat bude predstavovať 1,4 milióna dolárov, na ďalších sedem miliónov dolárov bude mať nárok, ak sa mu bude dariť plniť firemné ciele.

Lietadlá 737 MAX už takmer 11 mesiacov nesmú vzlietnuť. Firmu prišli náklady s tým spojené na viac ako miliardu dolárov. Kríza okolo 737 MAX a ich zákaz lietania bola vôbec najhoršia za 34-ročný kariéru odchádzajúceho šéfa.

Muilenburg do Boeingu nastúpil v roku 1985 a na jeho vrchol sa dostal v roku 2015. Kritizovaný bol za to, že dostatočne nepriznal bezpečnostné problémy strojov 737 MAX.

Boeing podľa pondelňajšej správy denníka The Wall Street Journal zvažuje, že sa výraznejšie zadĺži, aby mal viac hotovosti na riešenie problémov s lietadlami 737 MAX. Spoločnosť uvažuje o odložení niektorých kapitálových výdavkov, zmrazení akvizícií a znížení výdavkov na výskum a vývoj.

Boeing čelí desiatkam súdnych sporov s rodinami pasažierov, ktorí zahynuli pri nehodách lietadiel 737 MAX predvlani v októbri v Indonézii a vlani v marci v Etiópii. Firmu, ktorá je konkurentom európskeho Airbusu, takisto vyšetruje americké ministerstvo spravodlivosti a Kongres.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.