Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2020, 19:38

Svetová ekonomika vlani rástla najpomalšie za dekádu

OSN upozornila, že aj desať rokov po finančnej kríze je globálna ekonomika pomalá.

Svetová ekonomika vlani rástla najpomalšie za dekádu
Zdroj: Reuters

Globálna ekonomika vlani vzrástla o 2,3 percenta, čo bol najpomalší rast za desať rokov. Tento rok by sa tempo rastu mohlo zrýchliť na 2,5 percenta.

Vyplýva to zo správy o situácii a vyhliadkach svetovej ekonomiky, ktorú dnes zverejnila OSN.

OSN upozornila, že aj desať rokov po finančnej kríze je globálna ekonomika pomalá. Obchodné a geopolitické napätie môžu ďalej podkopať jej oživenie.

"V tomto roku je tu nádej na oživenie, ale riziká poklesu a zraniteľnosti zostávajú veľmi výrazné," varoval vedúci oddelenia stratégie pre globalizáciu a rozvoj pri Konferencii OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD) a spoluautor štúdie Richard Kozul-Wright.

Upozornil, že oživenie z veľkej časti bude závisieť od výkonu veľkých rozvíjajúcich sa ekonomík, ako sú Argentína, Mexiko, Turecko a Rusko.

Vyhliadky tohtoročného oživenia rastu môže zhatiť zosilnenie obchodného napätia, problémy na finančných trhoch alebo eskalácia geopolitického napätia.

Ak by tieto problémy nastali, rast by sa výrazne spomalil a predstavoval by zrejme len 1,8 percenta, varovala OSN.

Ekonomický rast väčšiny rozvinutých krajín, vrátane USA, zostane podľa OSN tento rok nevýrazný. Lepšie by si mohlo viesť iba Japonsko, ktoré tento rok usporadúva olympijské hry.

Výhľad pre Európu ohrozuje hlavne možná eskalácia napätia v medzinárodnom obchode, výkon regiónu však bude tiež závisieť od toho, ako dopadne odchod Británie z EÚ a ako sa bude vyvíjať menová politika Európskej centrálnej banky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.