Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2020, 20:00

Veľká analýza bánk v Spojených štátoch a v Európe: Prečo sú tie americké ziskovejšie?

Finančné inštitúcie v eurozóne sú primálo efektívne. V Spojených štátoch zas chýba väčšia konkurencia.

Veľká analýza bánk v Spojených štátoch a v Európe: Prečo sú tie americké ziskovejšie?
Zdroj: Reuters

Na jednej strane Atlantiku je bankový sektor fragmentovaný a preregulovaný, na tej druhej zasa priveľmi konsolidovaný. Čo je príčinou zaostávania tunajších bankových domov a aké riešenia sa ponúkajú? HN prinášajú porovnanie bankových sektorov v Spojených štátoch a v Európe.

Banky v krajinách platiacich eurom dosahovali v rokoch 2015 až 2018 iba približne polovičnú rentabilitu vlastného kapitálu ako ich americké náprotivky. „Faktorov, prečo sú americké banky ziskovejšie ako tie európske, je viacero. Sú štrukturálneho aj cyklického charakteru,“ hovorí pre HN Zdenko Štefanides, hlavný ekonóm VÚB banky.

Cyklické rozdiely

V prvom rade treba poznamenať, prečo je situácia, keď banky nevytvárajú dostatok zisku, problematická. Slabá ziskovosť totiž obmedzuje schopnosť vytvárať kapitál, čo je nevyhnutným predpokladom financovania hospodárskej aktivity. Inštitúcia s nízkou ziskovosťou i valuáciou sa môže ocitnúť v situácii, v ktorej zdroje získava draho. Môže ju to zvádzať k riskantnejšiemu správaniu a následnému vzniku nerovnováh vo finančnom sektore.

Ako v júnovom prejave povedal viceprezident Európskej centrálnej banky Luis de Guindos: „Trvalo slabá profitabilita bankového systému v eurozóne ostáva kľúčovou obavou pre finančnú stabilitu, keďže obmedzuje schopnosť bánk vytvárať vankúše proti negatívnym šokom.“ Vzniká tak začarovaný kruh. Banky pre chatrný stav hospodárstva, v ktorom pôsobia, nedokážu vytvárať dostatok prostriedkov, ktorými by podporili rast reálnej ekonomiky.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.