Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2020, 14:56

MMF zhoršil výhľad rastu ekonomiky na tento aj budúci rok

Priaznivo vyhliadky rastu svetovej ekonomiky ovplyvňujú známky stabilizácie výroby i globálneho obchodu.

MMF zhoršil výhľad rastu ekonomiky na tento aj budúci rok
Zdroj: Reuters

Medzinárodný menový fond (MMF) zhoršil výhľad rastu globálnej ekonomiky na tento i budúci rok. Kým tento rok je očakávané oproti vlaňajšku zrýchlenie tempa na 3,3 percenta, v budúcom roku má tempo rastu dosiahnuť 3,4 percenta.

Fond to dnes uviedol v aktualizácii svojho jesenného výhľadu. Za zhoršením vývoja stojí predovšetkým slabšia ekonomická aktivita na niektorých rozvíjajúcich sa trhoch, najmä v Indii, čiastočne ale aj sociálne nepokoje.

Vlani svetová ekonomika podľa predbežných odhadov vzrástla o 2,9 percenta. Menový fond v jesennej prognóze predpovedal, že tento rok tempo rastu zrýchli na 3,4 percenta a v budúcom roku na 3,6 percenta.

Zdroj: ČTK/MMF

Priaznivo vyhliadky rastu svetovej ekonomiky ovplyvňujú známky stabilizácie výroby i globálneho obchodu, rovnako ako posun smerom k podpornej menovej politike vo viacerých krajinách, a tiež postup v riešení obchodných sporov medzi Spojenými štátmi a Čínou.

"Hoci základná prognóza rastu je slabšia, vývoj od jesene 2019 ukazuje, že riziká pre globálnu aktivitu už nie sú tak výrazné ako v čase zverejnenia októbrovej prognózy," píše sa v aktualizovanom výhľade, ktorý menový fond zverejnil v Davose. Tam v utorok začína každoročné zasadnutie Svetového ekonomického fóra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.