Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2020, 13:39

Paríž ponúkol Washingtonu prímerie. Navrhol posun splatnosti digitálnej dane

​Washington tvrdí, že digitálna daň nespravodlivo diskriminuje americké internetové firmy.

Paríž ponúkol Washingtonu prímerie. Navrhol posun splatnosti digitálnej dane
Zdroj: Reuters

Francúzsko ponúklo Spojeným štátom, že v snahe vyriešiť vzájomný spor zatiaľ odložia splatnosť dane z digitálnych služieb pre veľké internetové firmy z apríla na koniec roka.

S odvolaním sa na zdroj z francúzskeho ministerstva financií to dnes uviedla agentúra Reuters. Washington pohrozil Francúzsku kvôli dani z digitálnych služieb zavedením cla na niektoré tovary. Podobnú daň chystá aj Česká republika.

Návrh je podľa zdroja súčasťou prímeria, na ktorom sa v pondelok dohodol francúzsky prezident Emmanuel Macron a jeho americký náprotivok Donald Trump. Francúzsko odloží tohtoročnú platbu dane, zatiaľ čo Washington sľúbil, že nezavedie clá a bude pokračovať v rokovaní o vyriešení sporu.

Nespravodlivá diskriminácia 

"My navrhujeme, že si dáme viac času a ukážeme dobrú vôľu, a že zostávajúce platby odložíme na december," povedal zdroj. Cieľom návrhu je podľa neho získať čas pre širšie rokovania v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá teraz prepisuje medzinárodné daňové pravidlá.

​Washington tvrdí, že daň nespravodlivo diskriminuje americké internetové firmy. Začiatkom minulého decembra varoval, že by v rámci odvety mohol uvaliť až stopercentné dodatočné clo na dovoz francúzskeho tovar za 2,4 miliardy dolárov ročne, vrátane šumivého vína, kabeliek, syrov a ďalších výrobkov.

Americké výhrady

Francúzsky parlament schválil digitálnu daň vlani v júli. Daň má trojpercentnú sadzbu a týka sa firiem, ktoré majú vo Francúzsku príjmy nad 25 miliónov eur, celosvetovo viac ako 750 miliónov eur. Platí spätne od začiatku minulého roka.

Zavedenie digitálnej dane plánuje aj Česká republika. Sedempercentnú digitálnu daň pre veľké internetové firmy vláda schválila vlani, v januári ju má začať prerokúvať Snemovňa.

Denník Hospodářske noviny s odvolaním sa na zdroj z americkej vlády uviedol, že USA kvôli tomu hrozí Česku odvetou. Zdroj však nespresnil, ktorých výrobkov by sa prípadné clá týkali a aké veľké by boli. Ministerstvo financií denníku potvrdilo, že mu americkí diplomati výhrady k dani oznámili a že Spojené štáty sú pripravené na ňu odpovedať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.