Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2020, 11:37

Emisná kauza radikálne znížila zisky nemeckému výrobcovi luxusných áut

​Vlaňajší rok bol pre automobilku Daimler náročný kvôli obchodným sporom a spomaleniu na globálnom automobilovom trhu.

Emisná kauza radikálne znížila zisky nemeckému výrobcovi luxusných áut
Zdroj: Reuters

Nemecký výrobca luxusných áut Daimler varoval, že prevádzkový zisk za minulý rok mu zrejme klesol o polovicu. Je to už tretie varovanie týkajúce sa výšky zisku za minulý rok, ktoré vlastník značky Mercedes-Benz zverejnil.

Dôvodom prepadu sú dodatočné náklady spojené so vyšetrovaním kauzy áut s naftovým motorom, vysokými investíciami do elektrických vozidiel a problémy s výrobou. Zisk pred zdanením a úrokmi (EBIT) sa podľa nového odhadu firmy za minulý rok znížil na 5,6 miliardy eur. Predvlani predstavoval 11,1 miliardy eur.

Po predbežnom zhodnotení Daimler zistil, že bude musieť pravdepodobne počítať s dodatočnými výdavkami na správne a súdne konanie v súvislosti s emisiami naftových vozidiel v sume 1,1 miliardy až 1,5 miliardy eur.

Automobilka už kvôli očakávaným nákladom v súvislosti so škandálom vyčlenila za minulý rok do rezerv 1,6 miliardy eur, uviedla agentúra DPA.

​Vlaňajší rok bol pre automobilku náročný kvôli obchodným sporom a spomaleniu na globálnom automobilovom trhu. Problémy pri výrobe potom mali negatívny dopad na výrobu jej dôležitých športovo-úžitkových modelov.

Daimler navyše musel v Nemecku zvolať tisíce vozidiel s naftovým motorom, hoci roky tvrdí, že jeho motory spĺňajú emisné pravidlá a odmieta, že by používal rovnaký nelegálny softvér ako Volkswagen.

Slabý zisk je tiež v kontraste s predajom áut. Vlani spoločnosť predala 2,34 milióna osobných áut Mercedes-Benz a deviaty rok za sebou bol jej predaj rekordný. Patrí tak medzi najväčších výrobcov luxusných áut na svete, poznamenala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.