Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2020, 15:01

Tichá genocída v Zimbabwe: Lekári nemali na cestu do práce, pomôže im miliardár

Inflácia v Zimbabwe v roku 2009 dosiahla 500 miliárd percent.

Tichá genocída v Zimbabwe: Lekári nemali na cestu do práce, pomôže im miliardár
Zdroj: Reuters

Doktori v Zimbabwe sa po viac ako štyroch mesiacoch rozhodli ukončiť štrajk za vyššie platy. Stalo sa tak po tom, čo im telekomunikačný magnát a miliardár Strive Masiyiwa ponúkol vyplatenie trojnásobku mesačnej mzdy a dopravu do práce, píše spravodajský server BBC.

Kvôli vysokej inflácii a zlej hospodárskej situácii v Zimbabwe klesajú mzdy. Väčšina zo štrajkujúcich doktorov mesačne dostala ekvivalent sto amerických dolárov (90 eur). Nemali teda dostatok peňazí ani na to, aby sa dostali do práce - plná nádrž benzínu stojí v Zimbabwe okolo 80 dolárov (72 eur).

Masiyiwa, ktorý žije v Londýne, lekárom sľúbil vyplatiť 300 dolárov (270 eur) cez fond, z ktorého tiež zaistí výdavky na dopravu. Fond má fungovať šesť mesiacov - nie je teda jasné, čo bude po uplynutí tejto doby nasledovať, poznamenáva BBC.

​Štrajk zásadne destabilizoval zdravotný systém tejto juhoafrickej krajiny, uvádza združenie lekárov, ktorí vďaka lepším platovým podmienkam do štrajku nešli a naopak protest nazvali "tichou genocídou". Koľko ľudí kvôli nedostatku zdravotníckeho personálu prišlo o život, však nie je jasné.

Miera inflácie je teraz v Zimbabwe najvyššia od roku 2009, kedy kvôli hyperinflácii, ktorá dosiahla 500 miliárd percent, krajina opustila vlastnú menu a prijala ako oficiálne platidlo americký dolár a ďalšie zahraničné meny.

​Vláda ale na konci mája 2019 náhle zakázala platby v zahraničných menách a jediným oficiálnym platidlom sa stal nový zimbabwiansky dolár. Jeho hodnota však odvtedy opäť rýchlo klesá, prudko naopak rastú ceny základných potravín, je nedostatok chleba, pohonných hmôt a liekov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.