Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2020, 10:32

Najbohatšiu ženu Afriky obžalovali zo sprenevery. Miliardový majetok nadobudla najmä vďaka korupcii

Isabel Dos Santosová je dcérou dlhoročného angolského prezidenta Josého Eduarda dos Santosa.

Najbohatšiu ženu Afriky obžalovali zo sprenevery. Miliardový majetok nadobudla najmä vďaka korupcii
Zdroj: Reuters

Najbohatšiu ženu Afriky Isabel dos Santosovú obžalovala v stredu angolská prokuratúra zo sprenevery, ktorej sa údajne dopustila v čase, keď stála na čele štátnej ropnej spoločnosti Sonangol. Informovala o tom vo štvrtok stanica BBC.

"Isabel dos Santosová je podozrivá z korupcie a zo sprenevery finančných prostriedkov počas svojho pôsobenia v Sonangole a bola obžalovaná z trestných činov prania špinavých peňazí, zneužívania právomocí... falšovania úradnej listiny a ďalších trestných činov ekonomickej povahy," uviedol v stredu večer na tlačovej konferencii angolský generálny prokurátor Helder Pitta Gros.

​Dodal tiež, že spolu s dos Santosovou bolo obžalovaných viacero ľudí. Vzhľadom na skutočnosť, že sa všetci zdržujú v zahraničí, bol na nich vydaný medzinárodný zatykač.

Vyšetrovanie dos Santosovej 18-mesačného pôsobenia na čele Sonangolu preukázalo, že svoj majetok vo výške približne 2,1 miliardy dolárov nadobudla najmä vďaka korupcii a sprenevere štátnych peňazí.

Dos Santosová, ktorá je dcérou dlhoročného angolského prezidenta Josého Eduarda dos Santosa, sa riaditeľkou štátnej ropnej spoločnosti stala v júni 2016. Dos Santos stál na čele Angoly v rokoch 1979-2017.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.