Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2020, 00:00

Čína počíta straty. Koronavírus zasiahol aj ekonomiku

Koronavíru podľahli desiatky ľudí, ďalšie stovky po celom svete, no najmä v Číne, sú nakazené.

Čína počíta straty. Koronavírus zasiahol aj ekonomiku
Zdroj: Reuters

Čínske úrady uzavreli mesto Wu-chang, ktoré je epicentrom nákazy nového koronavírusu. Piate najväčšie mesto krajiny stoplo mestskú hromadnú dopravu a lety. Šíria sa správy o nedostatku benzínu a ľudia vo veľkom nakupujú ochranné rúška. 

V súvislosti s Čínskym novým rokom, ktorého oslavy začali včera, malo do Číny pricestovať 400 miliónov návštevníkov. Obvykle je to najrušnejším obdobím pre aerolinky, hotely a turistické atrakcie. Kvôli koronavírusu však ich zisky budú tento rok značne nižšie, informuje BBC.

Koronavíru podľahli desiatky ľudí, ďalšie stovky po celom svete, no najmä v Číne, sú nakazené. Správa civilného letectva v Číne ohlásila, že letecké spoločnosti majú poskytovať náhradu za zrušené lety. Tri hlavné spoločnosti, China Southern Airlines, China Eastern Airlines a China Air, zaznamenali pokles cien akcií. Eastern Airlines klesli až o 13 percent. 

​Najväčšia cestovná kancelária v Číne, Trip.com, sa vzdala poplatkov za zrušenie rezervácií ubytovania, či za požičanie auta. Skupina InterContinental Hotels Group (IHG), ktorá vlastní 443 hotelov v Číne, Hongkongu a Macau, ponúka svojim zákazníkom zrušenie alebo zmenu svojho pobytu počas osláv Čínskeho nového roka. 

V Macau prevádzkovatelia kasín zaznamenali pokles akcií. Mesto je domovom kasín vo vlastníctve Las Vegas Sands a Wynn Resorts. Odložené bolo aj vydanie siedmich nových filmov.

​​Cestovný ruch do čínskej ekonomiky prispieva 11 percentami a zamestnáva približne 28 miliónov ľudí. V roku 2018 Čínu navštívilo takmer 63 miliónov turistov. Krajina je podľa svetového hodnotenia cestovného ruchu OSN štvrtým najobľúbenejším turistickým cieľom po Francúzsku, Španielsku a USA.

Koronavírus sa na človeka preniesol z divokých zvierat, ktoré sú v Číne považované za delikatesy a používajú sa tiež na výrobky tradičnej čínskej medicíny. Podmienky, v ktorých sú tieto zvieratá predávané na tržniciach, prispieva k vzniku nákazy. Na nebezpečenstvo šírenia chorôb v dôsledku obchodu s divoko žijúcou zverou dlhodobo upozorňovali čínski zdravotnícki pracovníci a ochrancovia životného prostredia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.