Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.01.2020, 14:08

Zetor rozširuje svoj biznis v Indii, nové traktory dodá aj do Ruska

Indický trh patrí k najväčším, keď sa na ňom v roku 2018 predalo 688-tisíc traktorov.

Zetor rozširuje svoj biznis v Indii, nové traktory dodá aj do Ruska
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Český výrobca traktorov Zetor Tractors a. s. vlastnený slovenskou skupinou HTC Investment, sa dohodol s indickou spoločnosťou VST Tillers Tractors na vývoji nového typu traktora, určeného primárne pre indický trh. Obe firmy budú zároveň hľadať cesty, ako ho exportovať aj do ďalších ázijských a afrických krajín.

Vyplýva to z memoranda o spolupráci, ktoré obe spoločnosti podpísali v závere minulého týždňa. Stovky nových súprav traktorov dodá Zetor aj do Ruska, informoval mediálny zástupca HTC Investment Tomáš Kurtanský zo spoločnosti Media Knowledge.

​Brniansky výrobca traktorov čelil vlani poklesu odbytu, firma sa vtedy nevyhla ani prepúšťaniu. "Dohodnutá spolupráca vychádza zo strednodobej stratégie Zetoru so zámerom diverzifikovať svoje pôsobenie a vstupovať na nové trhy," uviedol Kurtanský.

Indický trh patrí k najväčším, keď sa na ňom v roku 2018 predalo 688-tisíc traktorov. Traktory Zetor nie sú v krajine neznáme. V 60. až 80. rokoch vyviezol Zetor do Indie desiatky tisíc traktorov a následne výroba traktorov Zetor prebiehala licenčne v spoločnosti HMT.

Od roku 2014 je tu spoločnosť Zetor Tractors zastúpená dcérskou spoločnosťou Zetor India, ktorá sa stará o posilnenie pozície značky v tejto oblasti. S využitím dlhoročných skúseností chcú Zetor a VST spoločne vyvinúť traktor s výkonom vyšším ako 36 koní. Výroba by následne prebiehala priamo v Indii.

"Od tejto spolupráce si sľubujeme obnovenie pozície značky Zetor na indickom trhu. Zetor hľadal silného lokálneho partnera s dobrou znalosťou miestneho trhu a máme veľkú radosť, že sa nám podarilo dohodnúť sa na spoluprácu práve so spoločnosťou VST Tillers Tractors. Tá je jednotkou na indickom trhu v segmente traktorov do 30 koní a poľnohospodárskych kultivátorov a je známa vysokou kvalitou vyrábaných strojov," uviedol Martin Blaškovič, predseda predstavenstva Zetor Tractors.

​Okrem novej spolupráce s VST Tillers Tractors Ltd. je výsledkom snahy o diverzifikáciu pôsobenia a vstupovanie na nové trhy aj projekt dodávok traktorových súprav do Ruska, ktorý sa začal v roku 2017. Tam je pre tento rok podľa Kurtanského podpísaný kontrakt na dodanie niekoľkých stoviek traktorových súprav.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.