Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2020, 15:08

Miliónom ľudí roky nestúpne nájomné. Berlín obmedzil jeho výšku

Nájomné pre zhruba 3,7 milióna obyvateľov hlavného mesta nemôže stúpnuť päť rokov.

Miliónom ľudí roky nestúpne nájomné. Berlín obmedzil jeho výšku
Zdroj: Reuters

Berlín ako prvá nemecká spolková krajina zavádza obmedzenie výšky nájomného. Tamojší parlament vo štvrtok väčšinou hlasov schválil príslušný zákon, ktorý vstúpi do platnosti od momentu zverejnenia.

Na základe zákona nesmie nájomné pre zhruba 3,7 milióna obyvateľov hlavného mesta stúpnuť päť rokov. Pre nové nájomné zmluvy budú platiť stanovené limity. Existujúce nájomné sa musí znížiť, ak stanovenú najvyššiu hranicu prekračuje o vyše 20 percent.

Opozícia aj ekonomické združenia úmysel vedenia mesta tvrdo kritizovali. Podľa nich obmedzenie výšky nájomného neprispeje k zlepšeniu situácie na bytovom trhu. Združenia z oblasti bytovej výstavby a realít dokonca parlamentu vyčítajú, že obmedzenie nájomného zníži novú výstavbu v Berlíne.

​Tým sa problém ešte zhorší, a navyše to môže stáť pracovné miesta. Opozícia ohlásila podanie na ústavnom súde. Podľa nej obmedzenie nájomného v praxi zlyhá, a navyše porušuje ústavu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.