Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2020, 11:19

"Ginni" opúšťa vedenie IBM. Bola jedinou generálnou riaditeľkou v histórii firmy

IBM sprevádza povesť bývalého poskytovateľa hardvéru, ktorý sa nedokázal prispôsobiť novým časom.

"Ginni" opúšťa vedenie IBM. Bola jedinou generálnou riaditeľkou v histórii firmy
Zdroj: Reuters

Z vedenia IBM odchádza jediná žena na pozícii generálneho riaditeľa v doterajšej histórii. Virgíniu Romettyovú šiesteho apríla po ôsmich rokoch v čele americkej technologickej firmy nahradí firemný špecialista na cloudové inžinierstvo Arvind Krishna.

Akcie IBM zareagovali na štvrtkové oznámenie spoločnosti päťpercentným rastom po skončení obchodovania.

Akcionárom nebude chýbať

Romettyová odchádza v čase, keď spoločnosť IBM vykázala prvý rast tržieb za šesť kvartálov. Podľa analytikov agentúry Reuters ale akcionárom nebude chýbať, pretože sa trhová hodnota firmy počas jej obdobia vo funkcii znížila takmer na polovicu.

IBM sprevádza povesť bývalého poskytovateľa hardvéru, ktorý sa nedokázal prispôsobiť novým časom. Romettyová síce firmu na novu éru cloudových služieb začala pripravovať, odchádza ale od nedokončenej práce.

Storočná história 

Jej pokračovanie sa firma rozhodla zveriť súčasnej hlave výskumu a vývoja, ktorý pred rokom začal riadiť aj firemné cloudové operácie, ktoré tvoria rastúcu časť jej príjmov. Arvind Krishna sa stane desiatym generálnym riaditeľom v 108 ročnej histórii spoločnosti.

Aby sa spoločnosť pokúsila dohnať náskok rivalov ako sú Amazon, Microsoft a Google, oznámila IBM v roku 2018, že za 34 miliárd dolárov plánuje kúpiť softvérovú firmu Red Hat. Bola to najväčšia akvizícia v jej storočnej histórii a podľa firmy za ňou stál práve Krishna.

Ten sa stane štvrtým šéfom veľkej americkej technologickej firmy, ktorý má indický pôvod. V Indii sa narodil aj riaditeľ Microsoftu Satya Nadella, hlava Googlu Sundar Pichai aj Shantanu Narayen, ktorý riadi spoločnosť Adobe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.