Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.02.2020, 13:51

Koronavírus otriasa svetom ropy. OPEC zvažuje ďalšie zníženie produkcie

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu usporiada v polovici februára predčasnú schôdzu.

Koronavírus otriasa svetom ropy. OPEC zvažuje ďalšie zníženie produkcie
Zdroj: Reuters

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci z tzv. aliancie OPEC+ uvažujú o ďalšom znížení svojej produkcie o 500-tisíc barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Dôvodom je negatívny vplyv koronavírusu na dopyt po rope. Uviedli to dva zdroje OPEC a tretí zdroj z priemyslu, ktoré nechceli byť menované.

Podľa jedného zo zdrojov aliancia OPEC+ uvažuje o usporiadaní ministerskej schôdze 14. a 15. februára, teda skôr ako je v súčasnom harmonograme, ktorý počíta s najbližšou schôdzou v marci.

Vypuknutie koronavírusu v Číne by mohlo v prvom štvrťroku 2020 znížiť dopyt po rope o viac ako 250-tisíc barelov/deň a spôsobiť pokles cien komodity na trhu, ktorý už je nadmerne zásobovaný, tvrdia analytici a obchodníci.

​Irán, člen OPEC vyhlásil, že šírenie vírusu zasiahlo dopyt po rope a vyzval na prijatie krokov na stabilizáciu jej cien. Informovala o tom iránska oficiálna tlačová agentúra IRNA. Rusko v piatok naznačilo, že je pripravené na skorší termín ministerskej schôdze, už vo februári.

Takzvaný spoločný technický výbor (JTC) aliancie OPEC+ sa stretne tento týždeň v dňoch štvrtého a piateho februára vo Viedni, aby zhodnotil vplyv vírusu na dopyt, uviedli ďalšie zdroje z OPEC+. Technický výbor pravdepodobne vydá odporúčanie o akýchkoľvek ďalších krokoch na podporu trhu, dodali zdroje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.