Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2020, 12:44

Koniec benzínu a nafty. Briti chcú o 15 rokov zakázať predaj áut so spaľovacím motorom

Británia už v roku 2017 oznámila, že zakáže predaj nových automobilov s benzínovým a naftovým motorom, vtedy ale stanovila termín do roku 2040.

Koniec benzínu a nafty. Briti chcú o 15 rokov zakázať predaj áut so spaľovacím motorom
Zdroj: Reuters

Británia chce zakázať predaj automobilov s naftovými a benzínovými motormi a s hybridným pohonom už od roku 2035, čo je o päť rokov skôr, než pôvodne plánovala.

Oznámi to dnes premiér Boris Johnson, ktorý bude vo svojom prejave ohľadom programu tohtoročnej konferencie OSN o klíme hovoriť o záväzkoch Británie v boji s globálnym otepľovaním.

Podľa Johnsona sa jedine skorším zákazom áut na naftu a benzín podarí dosiahnuť cieľ, aby krajiny do roku 2050 znížili svoje emisie skleníkových plynov prakticky na nulu.

Nebude to stačiť

"Usporiadateľstvo konferencie COP 26 je pre Spojené kráľovstvo a krajiny celého sveta významnou príležitosťou zvýšiť úsilie v boji proti klimatickým zmenám," citovala z Johnsonovho pripraveného prejavu stanica BBC.

Británia už v roku 2017 oznámila, že zakáže predaj nových automobilov s benzínovým a naftovým motorom, vtedy ale stanovila termín do roku 2040. Podľa ekológov ale ani skorší zákaz motorov spaľujúcich fosílne palivá nemusí stačiť.

​​"Nový cieľ s rokom 2035 bude stále znamenať, že Británia bude stáť v elektromobilovej revolúciu na vedľajšej koľaji a bude dovtedy vypúšťať do atmosféry stále viac skleníkových plynov," komentoval zámer vlády Mike Childs z ekologickej organizácie Friends of the Earth. Johnson nevylúčil, že kabinet sa môže pokúsiť o ešte skoršie odstránenie benzínových áut z predaja.

Nechajte si to potvrdiť písomne

Johnson má dnes novinárom predstaviť program ďalšej konferencie OSN o klíme (COP 26), ktorá sa uskutoční tento rok v novembri v Glasgowe. Spolu s ním vystúpi aj britský prírodovedec David Attenborough.

Britský premiér teraz čelí v súvislosti s pripravovanou klimatickou konferenciou kritike, pretože minulý týždeň oznámil, že akcii nebude predsedať bývalá námestníčka na ministerstve energetiky Claire O'Neillová, ktorú pritom menoval len pred pol rokom.

​O'Neillová dnes rozhlasovej stanici BBC Radio 4 povedala, že vláda podľa nej s terajším nastavením nie je schopná svoje ciele ohľadom boja s globálnym otepľovaním splniť. Môže za to podľa nej úplný nedostatok odhodlania a riadiacich schopností súčasného kabinetu.

O'Neillová už skôr v liste na adresu premiéra uviedla, že od neho napriek sľubom nedostala dostatočnú podporu, ideovú, finančnú ani personálnu.

"Moja rada pre všetkých, ktorým Boris niečo sľubuje - či už sú to voliči, svetoví lídri, ministri, zamestnanci alebo aj rodinní príslušníci -, je nasledujúca: nechajte si to dať písomne, nájdite si právnika, aby sa na to pozrel, a uistite sa, že sú v banke peniaze," povedala.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.