Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2020, 07:51

Čína zníži na polovicu clá, ktoré na tovar z USA uvalila v septembri

Zníženie ciel sa týka dovozu amerického tovaru za 75 miliárd dolárov ročne.

Čína zníži na polovicu clá, ktoré na 1717 amerických produktov uvalila vlani na začiatku septembra. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na čínske ministerstvo financií.

Podľa rezortu zmena začne platiť 14. februára. Týka sa dovozu amerického tovaru za 75 miliárd dolárov (68 miliárd eur) ročne, uviedol portál televízia CNBC. Tomuto rozhodnutiu čínskej strany predchádzal v polovici januára podpis prvej fázy americko-čínskej obchodnej dohody.

Najvýznamnejšou časťou prvej etapy dohody je sľub Číny kúpiť z USA ďalší tovar a služby. Čína sľúbila, že v nasledujúcich dvoch rokoch kúpi poľnohospodárske produkty a ďalší tovar a služby z USA za sumu, ktorá bude oproti roku 2017 vyššia o najmenej 200 miliárd dolárov. V roku 2017 kúpila tovar za 186 miliárd dolárov. Spojené štáty na oplátku prisľúbili znížiť niektoré z ciel na čínsky tovar.

Čínske ministerstvo financií dnes uviedlo, že v prípade niektorých amerických tovarov bude clo znížené z pôvodných desiatich na päť percent; u ďalšieho z pôvodných piatich na 2,5 percenta.

Rozhodnutie bolo urobené s cieľom "podporiť zdravý a stabilný rozvoj čínsko-amerického obchodu", uviedol rezort vo vyhlásení.

Spojené štáty a Čína spolu od roku 2018 viedli obchodnú vojnu, v rámci ktorej na seba vzájomne uvaľovali cla. Obchodný spor medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta rozbúril finančné trhy a spomalil globálny ekonomický rast.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.