Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2020, 11:24

Lagardeová: Objavujú sa váhavé náznaky stabilizácie, ale aj nové zdroje obáv

ECB už roky udržuje veľmi voľnú menovú politiku na podporu hospodárskeho rastu.

Lagardeová: Objavujú sa váhavé náznaky stabilizácie, ale aj nové zdroje obáv
Zdroj: Reuters

Rast ekonomiky eurozóny je naďalej mierny. Objavili sa však aj prvé, váhavé náznaky stabilizácie, hoci na druhej strane vypuknutie koronavírusu v Číne opäť zatienilo obzor.

Uviedla to prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová vo štvrtok na vypočutí vo výbore pre hospodárske záležitosti Európskeho parlamentu (EP).

ECB už roky udržuje veľmi voľnú menovú politiku na podporu hospodárskeho rastu. A Lagardeová výboru povedala, že táto podpora je stále potrebná na ochranu menového bloku pred globálnymi "vetrami".

Niektoré riziká ustúpili 

„Zatiaľ čo neistota, ktorá obklopuje globálne ekonomické prostredie, je stále vysoká, nejasnosti súvisiace s obchodným napätím medzi Spojenými štátmi a Čínou ustupujú,“ uviedla Lagardeová pri vypočutí. Jej slová do veľkej miery odrážali predchádzajúce vyhlásenia ECB.

„Ďalšie riziká však stále pretrvávajú, alebo sa objavujú nové zdroje obáv, ako napríklad neistota spojená s vplyvom koronavírusu,“ skonštatovala Lagardeová pred výborom v Bruseli.

Dodala však, že ekonomika eurozóny zostáva odolná, pričom spotreba domácností stále rastie, nezamestnanosť je na 12-ročnom minime a zamestnanosť na rekordných úrovniach.

"Objavujú sa váhavé náznaky stabilizácie," vyhlásila a dodala, že výhľadové ukazovatele sú o niečo optimistickejšie. Ale inflácia, ktorá je hlavným cieľom ECB, zostáva nízka a slabý rast ekonomiky brzdí zvyšovanie inflačných tlakov.

Grécko sa zlepšuje

Rekordne nízke úrokové sadzby ECB zároveň podporujú rizikovejšie pôžičky a podnietili rozmach v sektore nehnuteľností na kľúčových trhoch, čo si vyžaduje zvýšenú ostražitosť zo strany ECB, dodala Lagardeová.

Šéfka banky odpovedala aj na otázky týkajúce sa gréckej ekonomiky, ktorá sa podľa nej naďalej zlepšuje. To zvyšuje pravdepodobnosť, že ECB eventuálne začne nakupovať aj grécke dlhopisy v rámci programu nákupu aktív z eurozóny, potvrdila Lagardeová.

„Ak sa situácia (v Grécku) bude naďalej zlepšovať a na základe kritérií, ktoré uplatňujeme na všetky tieto nákupy, som si celkom istá, že aj grécke dlhopisy sa stanú akceptovateľnými,“ povedala členom výboru pre hospodárske záležitosti.

ECB zatiaľ nemôže kupovať grécke dlhopisy, pretože ich ratingy sa v prípade všetkých hlavných agentúr stále nachádzajú v neinvestičnom pásme, takže nespĺňajú kľúčové kritériá ECB.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.