Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2020, 14:14

OPEC+ odporučil ďalšie zníženie ťažby ropy. Rusko požiadalo o viac času

Cieľom zníženia produkcie je podporiť ceny ropy a obmedziť nadbytočné dodávky suroviny na trh.

OPEC+ odporučil ďalšie zníženie ťažby ropy. Rusko požiadalo o viac času
Zdroj: Reuters

Technický výbor Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojencov sa rozhodol odporučiť dočasné zníženie ťažby ropy o ďalších 600-tisíc barelov denne. Zatiaľ však nie je jasné, ako sa k tomuto odporúčaniu postaví Rusko.

Agentúre Reuters to dnes povedali zdroje z OPEC +, ako sa skupina zahŕňajúca OPEC a jeho spojencov vrátane Ruska označuje. Výbor tento týždeň rokoval o tom, ako by skupina OPEC + mala reagovať na epidémiu nového koronavírusu a jej dopady na rast globálnej ekonomiky a dopyt po rope.

"Odporúčaním je zníženie o 600-tisíc barelov denne. Rusko požiadalo o viac času na konzultácie," uviedol jeden zo zdrojov.

Technický výbor pôsobí len ako poradný orgán, konečné rozhodnutie o ťažobnej politike je v rukách ministrov členských krajín skupiny OPEC +. Tí sa podľa zdrojov Reuters ešte nerozhodli, či sa namiesto stretnutia plánovaného na začiatok marca stretnú už tento mesiac.

​Finančný riaditeľ ropnej spoločnosti BP Brian Gilvary dnes predpovedal, že epidémia nového koronavírusu v tomto roku zníži rast celosvetového dopytu po rope o 300-tisíc až 500-tisíc barelov denne. Obavy z ekonomických dopadov koronavírusu už viedli k výraznému poklesu cien ropy.

Kartel OPEC a jeho spojenci sa predvlani v decembri dohodli na znížení dodávok ropy o 1,2 milióna barelov denne. Vlani v decembri sa rozhodli zníženie prehĺbiť o ďalších 500-tisíc barelov denne, teda na 1,7 milióna barelov.

Rozšírená dohoda platí do konca prvého štvrťroka tohto roka. Cieľom zníženia produkcie je podporiť ceny ropy a obmedziť nadbytočné dodávky suroviny na trh.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.