Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.02.2020, 17:23

Spotrebná elektronika utrpí kvôli koronavírusu veľké straty. Apple čaká pokles tržieb, nový iPhone sa môže oneskoriť

Vzhľadom na to, že z Číny pochádza 70 percent všetkých vyrobených mobilov, možno očakávať, že sa ťažkosti čínskeho priemyslu podpíšu na globálnych trhoch

Spotrebná elektronika utrpí kvôli koronavírusu veľké straty. Apple čaká pokles tržieb, nový iPhone sa môže oneskoriť
Zdroj: Reuters

Už niekoľko firiem oznámilo neúčasť na najväčšom veľtrhu s mobilnými telefónmi Mobile World Congress v Barcelone z dôvodu obáv pred nákazou koronavírusom.

Z rovnakého dôvodu v Číne dočasne prerušil prevádzku Apple. Podľa niektorých analytikov môže koronavírus vážne zasiahnuť výrobu a dovoz spotrebnej elektroniky po celom svete.

"Kvôli opatrnosti uzavrieme všetky naše kancelárie a predajne v Číne až do 9. februára," oznámil minulý týždeň Apple. Firma, ktorá má v Číne väčšinu svojich tovární a tamojší predaj predstavuje 17 percent z jej celkového príjmu, očakáva pokles tržieb v druhej štvrtine roka 2020.

Analytik Ming-Chi Kuo, ktorý dlhodobo sleduje vývoj firmy, znížil svoju predpoveď objemu dodávok o 10 percent, uvádza portál Business Insider. Predpovedaný objem je podľa neho medzi 36 a 40 miliónmi kusov za prvú štvrtinu roka. Podľa denníka Metro.com ohrozí koronavírus výrobu nového iPhonu SE2, ktorý má vyjsť v marci tohto roku.

Bude to ťažký rok

Podobný krok urobil aj juhokórejský Samsung. Ten nechal dočasne zatvoriť svoju najväčšiu predajňu a sklad v Šanghaji.

Čínski výrobcovia elektroniky ako je Huawei, Lenovo či Xiaomi síce v produkcii pokračujú, ale aj oni sa stretávajú s problémami. Dodávky z postihnutej provincie Chu-pej sú prerušené, čo spôsobuje oneskorenie výroby i vývozu.

Viceprezident Xiaomi sa na konci januára ospravedlnil zákazníkom za meškanie v dodávkach a uviedol, že niekoľko modelov už na skladoch došlo.

"Pre smartphonový priemysel bude tento rok ťažký," uviedol v South China Morning Post. Podľa Lindy Suioej, analytičky zo spoločnosti Strategy Analytics, klesne produkcia Huaweia o 6 až 7 miliónov kusov, Xiaomi potom o 2 milióny.

Ťažkosti sa podpíšu na globálnych trhoch

Vzhľadom na to, že z Číny pochádza 70 percent všetkých vyrobených mobilov, možno očakávať, že sa ťažkosti čínskeho priemyslu podpíšu na globálnych trhoch. Strategy Analytics očakáva až dvojpercentný prepad svetového predaja smartphonov.

Ďalšou ranou pre čínskych výrobcov mobilov je aj chaos ohľadom nadchádzajúceho veľtrhu Mobile World Congress. Na tejto udalosť tento rok malo doraziť viac firiem z Číny ako kedykoľvek predtým, mnohé z nich tu plánovali prezentovať svoje najnovšie modely.

Firmy Ericsson, LG, NVIDIA a ZTE však oznámili neúčasť a podľa portálu The Verge možno tento rok čakať aj nižšiu účasť návštevníkov. Firma Huawei pripravila preventívne opatrenia, avšak strach firiem označila za "neprimeranú hystériu".

Problémy aj pre výrobcov konzol

Problémom čelia aj výrobcovia herných konzol, ako je Xbox a PlayStation. Cez 90 percent z nich sa vyrába v Číne. Japonská spoločnosť Nintendo už oznámila, že koronavírus spomalí produkciu vlajkovej hernej konzoly Switch. Podľa magazínu Kotaku.com to však nepoznamená dodávku do Európy a USA.

Na epidémiu koronavírusu vo štvrtok zareagoval aj najväčší zmluvný výrobca elektroniky na svete, čínsky Foxconn. Firma oznámila, že zmení časť svojej produkcie a začne vyrábať ochranné masky. Do konca mesiaca chce byť schopná dodávať dva milióny masiek denne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.