Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2020, 10:40

Bill Gates si luxusnú vodíkovú jachtu za pol miliardy neobjednal, reagujú dizajnéri

Britské médiá cez víkend prišli so správou, že miliardár Gates si objednal vodíkovú superjachtu.

Bill Gates si luxusnú vodíkovú jachtu za pol miliardy neobjednal, reagujú dizajnéri
Zdroj: SINOT

Správy o tom, že miliardár Bill Gates si objednal realizáciu konceptu vodíkovej "superjachty" Aqua, sú "po faktickej stránke nepresné". Na víkendové články britských médií dnes takto reagovala holandská spoločnosť Sinot, ktorá je autorom návrhu luxusnej lode.

So zakladateľom softvérového gigantu Microsoft vraj nijako nespolupracuje. Spravodajskému webu BBC firma povedala, že ostatné médiá si u nej informáciu o obchode s Gatesom neoverovali.

Nepresná správa sa pritom objavila aj na weboch serióznych britských denníkov The Guardian a The Daily Telegraph. Ako prvý s ňou zrejme prišiel nedeľník The Sunday Telegraph, ktorý ale vo svojom článku neuvádza zdroj tvrdenia, že o koncept plavidla Aqua predstavený vlani na veľtrhu v Monaku prejavil záujem 64-ročný Gates.

"Tieto články sú po faktickej stránke nepresné. Sinot Yacht Architecture & Design chce preto vyjasniť nasledujúce body: Vodíkový koncept Aqua nie je žiadnym spôsobom spojený s pánom Gatesom. Sinot nespája s pánom Gatesom žiadny podnikateľský vzťah. Aqua je konceptom vo vývoji a nebola predaná pánovi Gatesovi," reagovalo holandské dizajnérske štúdio, ktoré sídli v obci Eemnes neďaleko Amsterdamu.

BBC zároveň požiadala o komentár amerického miliardára, Gates ale na výzvu bezprostredne nereagoval. Sinot dnešné vyhlásenie zakončuje poznámkou, že záujem zo strany "vizionárskych klientov" uvíta.

Podľa materiálov zverejnených holandským štúdiom by mala Aqua po dokončení päť palúb, 112 metrov na dĺžku a maximálnu rýchlosť asi 17 uzlov (cez 30 kilometrov za hodinu).

Vodíkový pohon by jej umožnil preplávať na jediné natankovanie vzdialenosť až 3750 námorných míľ, čo je približne 6945 kilometrov, teda asi vzdialenosť z Londýna do New Yorku.

Zatiaľ je ale hotový iba dvojmetrový model luxusného plavidla, podotýka BBC. Cena skutočnej lode sa odhaduje na 500 miliónov libier.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.