Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2020, 12:01

Rast britskej ekonomiky sa koncom roka zastavil. Prispel k tomu brexit

Vysoká miera neistoty v podnikaní po odklade brexitu a patovej situácii v britskom parlamente negatívne ovplyvnila investície aj výrobu.

Rast britskej ekonomiky sa koncom roka zastavil. Prispel k tomu brexit
Zdroj: Reuters

Britská ekonomika prestala v posledných troch mesiacoch minulého roka rásť. Prispelo k tomu zastavenie brexitu až do predčasných volieb 12. decembra, v ktorých s veľkým náskokom zvíťazil premiér Boris Johnson.

Podľa oficiálnych údajov štatistického úradu ONS hrubý domáci produkt (HDP) Spojeného kráľovstva vykázal v období október - december 2019 nulový rast v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi.

Analytici takýto výsledok očakávali, pretože vysoká miera neistoty v podnikaní po odklade brexitu a patovej situácii v britskom parlamente na jeseň 2019 negatívne ovplyvnila investície aj výrobu.

„V poslednom štvrťroku 2019 nedošlo k žiadnemu rastu HDP, pretože rast v službách a stavebníctve bol kompenzovaný poklesom v spracovateľskom priemysle, najmä v automobilovom,“ uviedol Rob Kent-Smith z ONS.

V medziročnom porovnaní sa HDP vo štvrtom štvrťroku 2019 zvýšil o 1,05 percenta, čo bolo najpomalšie tempo od prvého štvrťroka 2010.

​Údaje ONS tiež ukázali, že tempo rastu výdavkov domácností, ktoré boli motorom ostrovnej ekonomiky počas väčšiny obdobia od referenda o brexite v roku 2016, bolo v štvrtom kvartáli najslabšie za štyri roky.

V posledných troch mesiacoch 2019 klesla priemyselná produkcia v Británii medzikvartálne o 1,1 percenta, zatiaľ čo sektor služieb, ktorý sa podieľa približne 80 percent na výkone hospodárstva, zaznamenal rast o 0,1 percenta.

Podnikateľské investície sa znížili o jedno percento, čo bolo viac ako o 0,6 percenta, ktoré očakávali ekonómovia.

V decembri 2019 však ekonomika ožila. Konkrétne HDP sa zvýšil v decembri o 0,3 percenta v porovnaní s novembrom, keď klesol o 0,3 percenta. Za celý rok 2019 sa však rast britskej ekonomiky mierne zrýchlil na 1,4 percenta z 1,3 percenta v roku 2018.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.