Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2020, 13:27

Orkán Sabine sa oprel do veterných turbín. Výroba energie láme rekordy

Orkán Sabine si pripíše aj pár pozitívnych rekordov.

Orkán Sabine sa oprel do veterných turbín. Výroba energie láme rekordy
Zdroj: Reuters

Orkán Sabine roztočil európske veterné elektrárne na plné obrátky. Len za nedeľné popoludnie dosiahol výkon európskych veterníkov 109 gigawattov. Vietor tak pokryl 27,4 percenta dopytu po elektrine v Európe, ukazujú dáta spoločnosti WindEurope.

Okrem vyčíňania, pri ktorom padali stromy a lietali strechy, si orkán Sabine pripíše aj pár pozitívnych rekordov.

Nielenže pomohol lietadlu aeroliniek British Airways prekonať vzdialenosť medzi New Yorkom a Londýnom za menej ako päť hodín, európske veterné turbíny navyše vyprodukovali rekordné množstvo energie a v Nemecku má ich najlepší výkon ešte len prísť.

Počas nedeľného rána, kedy je dopyt po energii relatívne malý, pokryli veterné elektrárne v Británii podľa spoločnosti Drax Group celkovo 56 percent dopytu. Za celý deň si potom energia z vetra pripísala podiel 44 percent, čím porazila rekord z minuloročného deviateho decembra.


V Nemecku potom výkon veterných turbín v nedeľu dosiahol 44,961 gigawattov (GW) a podľa predpovedí agentúry Bloomberg sa vyšplhá v pondelok až na 46 GW, čo zodpovedá približne výkonu tridsiatich jadrových elektrární.

​Priemerný výkon európskych veterných elektrární predstavuje 62 GW, píše web S&P Global. Táto hodnota sa už s určitou pravidelnosťou ročne zvyšuje zhruba o 10 gigawattov v najpriaznivejšom období od novembra až do februára. Inštalovaná kapacita veterných elektrární v Európe je 200 GW.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.