Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2020, 15:25

Powell: Fed pozorne monitoruje koronavírus a jeho vplyv na globálnu ekonomiku

Šéf Fedu spomenul dve dlhodobé výzvy pre ekonomiku, nízku mieru podielu pracovnej sily a slabý rast produktivity.

Powell: Fed pozorne monitoruje koronavírus a jeho vplyv na globálnu ekonomiku
Zdroj: Reuters

Americká centrálna banka (Fed) "pozorne monitoruje" koronavírus a jeho vplyv na Čínu a potenciálne dosahy na globálnu ekonomiku, uviedol šéf Fedu Jerome Powell.

Powell vo svojom vystúpení pred Kongresom povedal, že nová hrozba prichádza v čase, keď sa znížili obchodné neistoty. Dodal, že ekonomika USA je zatiaľ, zdá sa, odolná proti globálnym negatívnym faktorom.

Aj napriek riziku, ktoré predstavuje šírenie nového koronavírusu, je nastavenie menovej politiky Fedu po vlaňajšom znižovaní sadzieb primerané, uviedol Powell. "Pokiaľ nové informácie o ekonomike zostanú vo všeobecnosti v súlade s týmto výhľadom, aktuálne nastavenie menovej politiky zrejme zostane primerané."

Powellove vyjadrenia zhŕňajú 61-stranovú polročnú správu Fedu, ktorú kongresmani dostali v piatok. Ekonomika podľa neho rastie miernym tempom a fundamenty, ktoré podporujú výdavky domácností, sú stále "solídne".

Powell takisto poukázal na pozitívny vývoj na trhu práce, kde sa vytvorilo viac pracovných miest, než sa očakávalo. Zamestnávatelia sú podľa neho ochotní prijímať aj ľudí s menšími zručnosťami a vyškoliť ich.

​V dôsledku silného trhu práce nastala situácia, v ktorej "ľudia žijúci a pracujúci v nízko a strednopríjmových spoločenstvách nachádzajú nové možnosti".

Šéf Fedu tiež spomenul dve dlhodobé výzvy pre ekonomiku, nízku mieru podielu pracovnej sily a slabý rast produktivity. Takisto by podľa neho mal Kongres znížiť nafukujúce sa deficity a dlh.

Ekonomika je podľa neho dostatočne silná, aby sa ponechalo viac priestoru na reakciu v prípade budúceho poklesu. "Udržateľnejší federálny rozpočet by tiež podporil rast ekonomiky v dlhodobom horizonte."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.