Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2020, 10:02

Nissan od bývalého šéfa požaduje náhradu škôd vo výške 83 miliónov eur

Fúzia Renault-Nissan-Mitsubishi bola dlhoročným cieľom exšéfa Carlosa Ghosna.

Nissan od bývalého šéfa požaduje náhradu škôd vo výške 83 miliónov eur
Zdroj: Reuters

Automobilka Nissan Motor podala civilnú žalobu na okresnom súde v Jokohame na svojho bývalého šéfa Carlosa Ghosna, ktorý utiekol do Libanonu. Požaduje od neho náhradu škody vo výške 10 miliárd japonských jenov (83,5 milióna eur).

Podľa Nissanu by sa tým vyrovnali finančné škody, ktoré Ghosn spôsobil automobilke svojím dlhoročným podvodným a korupčným konaním, keď napríklad používal na súkromné účely firemné lietadlá, z peňazí firmy platil svojho právnika v Libanone či používal nehnuteľnosti v zahraničí bez platenia nájmu. ​Nissan k týmto škodám ešte pripočítal náklady na interné vyšetrovanie.

Carlos Ghosn je architektom dlhoročnej francúzsko-japonskej automobilovej aliancie Renault-Nissan, do ktorej sa v roku 2016 zapojila aj automobilka Mitsubishi.

​Podľa exšéfa aliancie mal do hry vstúpiť aj koncern Fiat Chrysler Automobiles, ktorá sa v tom období snažila o spojenie so silným hráčom.

Fúzia Renault-Nissan-Mitsubishi bola Ghosnovým dlhoročným cieľom. Veril, že vďaka reorganizácii sa do roku 2022 podarí znížiť ročné náklady naprieč tromi značkami až o 10 miliárd eur.

Potom sa začali objavovať podozrenia z finančných podvodov, ktoré vyvrcholili Ghosnovým zatknutím v novembri 2018. Už vlani v lete prišli informácie o rozkole v aliancii. Po Ghosnovom nútenom odchode automobilky začali jeho opatrenia napádať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.