Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2020, 19:12

Američania podporia nezávislosť východnej Európy na ruskom plyne. Investujú miliardu dolárov

Investíciou vo výške miliardy dolárov chcú Spojené štáty podľa Pompea podporiť súkromné ​​podnikanie v energetickom sektore.

Američania podporia nezávislosť východnej Európy na ruskom plyne. Investujú miliardu dolárov
Zdroj: Reuters

Miliardu dolárov pošlú Spojené štáty krajinám strednej a východnej Európy združeným v iniciatíve Trojmorie, aby podporili ich energetickú nezávislosť od Ruska.

Na mníchovskej bezpečnostnej konferencii to dnes oznámil americký minister zahraničia Mike Pompeo.

Investíciou vo výške miliardy dolárov chcú Spojené štáty podľa Pompea podporiť súkromné ​​podnikanie v energetickom sektore. Časť financií by podľa českého ministra zahraničia Tomáša Petričko mohlo využiť aj Česko.

Muselo by však ísť o zmysluplné a konkrétne projekty, nie o "vzdialené sľuby". "Je to zatiaľ vo fáze rokovaní," podotkol minister s tým, že žiadny konkrétny projekt sa v tejto chvíli "nerysuje".

Spojené štáty dlhodobo kritizujú dokončovaný plynovod Nord Stream 2, ktorý bude privádzať plyn z Ruska po dne Baltského mora do Nemecka, a obíde tak krajiny strednej a východnej Európy. Washington sa obáva prílišnej závislosti Európy na ruskom plyne.

Podľa Moskvy sú však Spojené štáty motivované vlastnými ekonomickými záujmami a snažia sa zaistiť v Európe odbyt drahšiemu émuskvapalnený zemnému plynu (LNG) z USA.

Česká republika bude k plynovodu Nord Stream 2 pripojená plynovodom Eugal. Iniciatíva Trojmorie združuje dvanásť krajín strednej a východnej Európy medzi Jadranským, Čiernym a Baltským morom.

Vznikla v roku 2016 s cieľom zabezpečiť politickú podporu významným cezhraničným projektom v energetike, doprave alebo digitálnu komunikáciu, a zlepšiť tak dopravné spojenie, posilniť energetickú bezpečnosť a hospodársky posilniť východnú časť Európskej únie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.