Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2020, 14:13

Japonská ekonomika sa rekordne prepadla. Koronavírus ju môže zraziť do recesie

Dá sa predpokladať, že tento rok sa na výkone japonskej ekonomiky podpíše epidémia koronavírusu.

Japonská ekonomika sa rekordne prepadla. Koronavírus ju môže zraziť do recesie
Zdroj: TASR/Koji Sasahara

Japonská ekonomika sa prepadá najrýchlejším tempom za posledných šesť rokov. Vyplýva to z údajov za štvrtý štvrťrok minulého roka, ktoré v pondelok zverejnila tamojšia vláda.

Tie boli oveľa horšie, než očakávali analytici. Pokiaľ by výkon tretej najväčšej svetovej ekonomiky zostal rovnaký celý rok, znamenalo by to prepad HDP o 6,3 percenta.

V celoročnom prepočte totiž japonská ekonomika v období október až december klesla o 6,3 percenta, čo bol najvyšší prepad od obdobia apríl-jún 2014. Dôvodom bol devastujúci tajfún a zvýšenie dane z obratu.

Tá vzrástla vlani v októbri z ôsmich na desať percent. Vplyv zvýšenia bol podobný, ako keď sa táto sadzba zdvíhala v roku 2014 z piatich na osem percent. Japonská ekonomika vtedy tiež reagovala poklesom.

Japonský premiér Šinzó Abe sa pritom zaviazal, že k tomuto scenáru nedôjde. Abe prišiel s komplikovaným súborom kompenzačných stimulačných opatrení, napriek tomu však zvýšenie dane výrazne zasiahlo obyvateľov s nízkymi príjmami, píše denník Financial Times.

Predbežný údaj za štvrtý minuloročný kvartál je oveľa horší, než čakali analytici oslovení agentúrou Kjódó, podľa ktorých sa mal hrubý domáci produkt znížiť v priemere len o 3,7 percenta po raste o 1,8 percenta v treťom štvrťroku. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom HDP kleslo o 1,6 percenta.

Strašiak recesia

Dá sa predpokladať, že tento rok sa na výkone japonskej ekonomiky podpíše epidémia koronavírusu. Minister pre hospodárstvo a fiškálnu politiku Jasutoši Nišimura vo vyhlásení varoval, že vývoj choroby je potrebné starostlivo sledovať.

Koronavírus negatívne ohrozuje dodávateľské reťazce a turistiku a mohol by vyvolať prudké spomalenie čínskej ekonomiky a fluktuáciu na finančnom trhu.

Významným rizikom je aj šírenie koronavírusu v samotnom Japonsku. Krajina má teraz po Číne najviac potvrdených nakazených, píše denník The New York Times. Chorých je už viac ako 400 a minulý týždeň jeden z pacientov v Japonsku zomrel.

​Hlavný ekonóm Norinchukin Research Institute Takeši Minami sa domnieva, že v prvom tohtoročnom kvartáli bude japonské HDP kvôli epidémii pokračovať v poklese. Ak by to tak bolo, tretia najväčšia ekonomika sveta by sa technicky prepadla do recesie, ktorú definuje pokles HDP v dvoch štvrťrokoch za sebou.

Za celý minulý rok japonská ekonomika v reálnom vyjadrení expandovala o 0,7 percenta. Tempo rastu tak zrýchlilo z 0,3 percenta v roku 2018. Nominálne HDP činilo rekordných 554 biliónov jenov. Oproti predchádzajúcemu roku sa tak zvýšilo o 1,3 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.