Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2020, 14:57

Obchodná dohoda medzi Washingtonom a Pekingom poškodí predovšetkým Nemecko, tvrdí ekonóm

Čína sa v dohode zaviazala jednostranne zvýšiť dovoz tovarov z USA približne o 200 miliárd dolárov.

Obchodná dohoda medzi Washingtonom a Pekingom poškodí predovšetkým Nemecko, tvrdí ekonóm
Zdroj: Reuters

Čiastočná obchodná dohoda medzi USA a Čínou, ktorá vstúpila do platnosti prednedávnom, podľa ekonóma Gabriela Felbermayra poškodí "predovšetkým Nemecko".

Obchodná dohoda môže spôsobiť, že objem vývozu tovarov z Nemecka do Číny v budúcom roku klesne takmer o 4,5 miliardy amerických dolárov (4,15 miliardy eur), dotkne sa to predovšetkým aut, lietadiel a priemyselných strojov, uviedol v pondelok šéf kielskeho Inštitútu pre svetovú ekonomiku (IfW) Felbermayr.

Výraznejšie sa dohoda dotkne len brazílskych pestovateľov sóje, ktorých export môže padnúť o päť miliárd dolárov, ukázali výpočty IfW.

Felbermayr poukázal na to, že Čína sa v dohode zaviazala jednostranne zvýšiť dovoz tovarov z USA približne o 200 miliárd dolárov. To znamená, že Číňania tieto tovary prestanú dovážať z iných krajín, ktorým doteraz dávali prednosť.

"Po druhé to prinesie nevýhody ostatným obchodným partnerom Číny, ktorých dovozy teraz vytlačia americké produkty a stratia veľké podiely na čínskom trhu," povedal Felbermayr.

Podľa výpočtov IfW vo oblasti výroby najväčší negatívny dosah pocíti Nemecko. Export nemeckého výrobného sektora do Číny môže v roku 2021 padnúť o 4,3 miliardy dolárov v porovnaní so scenárom bez obchodnej vojny a čiastočnej obchodnej dohody.

Felbermayr považuje dohodu problematickú vo viacerých ohľadoch. "Jednostranne profitujú USA a Čína a tretie krajiny strácajú. Jasne porušuje pravidlá WTO a mnohé otázky ponecháva otvorené, napríklad čo sa stane, ak Čína nesplní svoje sľuby v oblasti dovozu."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.