Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2020, 11:08 Aktualizované dňa 18.02.2020 o 11:13

Rusko musí akcionárom Jukosu zaplatiť 50 miliárd dolárov, rozhodol súd

Spoločnosť Jukos bola rozdelená a zoštátnená, väčšinu majetku získala pološtátna spoločnosť Rosnefť.

Rusko musí akcionárom Jukosu zaplatiť 50 miliárd dolárov, rozhodol súd
Zdroj: Reuters

Rusko musí akcionárom niekdajšej ruskej ropnej spoločnosti Jukos zaplatiť odškodné viac ako 50 miliárd dolárov (46 miliárd eur). Rozhodol o tom dnes odvolací súd v Haagu.

Zrušil tak rozsudok súdu nižšej inštancie, podľa ktorého Rusko túto sumu platiť nemuselo. Agentúra Reuters uviedla, že proti tomuto rozhodnutiu sa ešte možno odvolať na najvyšší súd. Ruské ministerstvo spravodlivosti už oznámilo, že tak urobí.

O odškodnom rozhodol v júli 2014 arbitrážny súd v Haagu. V apríli 2016 však okresný súd v Haagu toto rozhodnutie zrušil s odôvodnením, že "medzinárodná arbitráž nemala žiadnu právomoc zasahovať do týchto záležitostí ako rozhodca".

"Súd rozhodol v prospech ruskej strany. Odvolací súd však stanovil, že tento verdikt je chybný. Znamená to, že rozhodnutie medzinárodnej arbitráže znovu platí," citovala agentúra TASS z vyjadrenia odvolacieho súdu.

Jukos bol svojho času najväčšou súkromnou ropnou spoločnosťou v Rusku s trhovou hodnotou až 40 miliárd dolárov. Hlavným vlastníkom bol oligarcha a oponent Kremľa Michail Chodorkovskij.

Ten bol aj najbohatším človekom v Rusku, v roku 2003 bol však zatknutý a o dva roky neskôr odsúdený na dlhoročné väzenie za daňové úniky a spreneveru.

Spoločnosť Jukos potom bola rozdelená a zoštátnená, väčšinu majetku získala pološtátna spoločnosť Rosnefť, ktorú riadil spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin.

Jukos potom v auguste 2006 vyhlásil bankrot. Chodorkovskij vyšiel z väzenia v decembri 2013, keď mu Putin udelil milosť. Súd v Holandsku pred tromi rokmi rozhodol, že ruské úrady firmu Jukos donútili zbankrotovať, pretože jej nariadili zaplatiť obrovské daňové nedoplatky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.