Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2020, 16:37

Čína nebude uplatňovať odvetné clá na ďalších takmer 700 produktov zo Spojených štátov

​Nástup koronavírusu v Číne na prelome rokov však zvýšil obavy, či Peking bude schopný svoje záväzky v oblasti nákupu amerických výrobkov splniť.

Čína nebude uplatňovať odvetné clá na ďalších takmer 700 produktov zo Spojených štátov
Zdroj: Reuters

Čína nebude uplatňovať odvetné clá na ďalších takmer 700 amerických produktov. Najnovšie oznámenie o oslobodení od cla je zatiaľ najústretovejším krokom Pekingu v rámci americko-čínskej colnej vojny, ktorým chce Čína splniť sľub daný USA pri podpise predbežnej obchodnej dohody.

Takzvaná prvá fáza obchodnej dohody medzi Čínou a USA, ktorú podpísali v polovici januára vo Washingtone, vstúpila do platnosti 14. februára. Čína medzitým poskytla výnimku z odvetných ciel na americké produkty už tretí raz.

Peking sa v rámci predbežnej dohody zaviazal, že hodnotu dovážaných tovarov a služieb z USA zvýši v najbližších dvoch rokoch o 200 miliárd amerických dolárov (184,59 miliardy eur). Ihneď po podpise dohody v januári Čína pristúpila k oslobodeniu prvých produktov od ciel.

Ako uviedla agentúra Reuters, k ďalším americkým výrobkom, na ktoré sa nebudú odvetné clá uplatňovať, patria kľúčové poľnohospodárske a energetické produkty ako bravčové a hovädzie mäso, sójové bôby či ropa a skvapalnený zemný plyn. Na tie Peking predtým uvalil dodatočné clá, keď konflikt medzi krajinami eskaloval.

​Nástup koronavírusu v Číne na prelome rokov však zvýšil obavy, či Peking bude schopný svoje záväzky v oblasti nákupu amerických výrobkov splniť. S cieľom zastaviť rýchle šírenie vírusu čínske úrady zaviedli viacero opatrení, ktoré obmedzili výrobu, dopravu a cestovanie.

Ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow však začiatkom februára uviedol, že čínsky prezident Si Ťin-pching amerického prezidenta Donalda Trumpa ubezpečil, že Čína si svoje záväzky splní.

K ďalším produktom, ktoré spadajú pod výnimku na dodatočné clá uvalené počas obchodného konfliktu, patrí denaturovaný lieh, pšenica, kukurica a cirok.

Ďalej sú to niektoré zdravotnícke zariadenia, lieky a kovy vrátane medenej rudy, medeného a hliníkového šrotu. Podľa Pekingu budú môcť firmy začať podávať žiadosti od druhého marca. Výnimky budú platiť počas jedného roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.