Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2020, 16:39

Fed sa nechystá znižovať úrokové sadzby

Rekordná expanzia ekonomiky spojených štátov pokračuje

Fed sa nechystá znižovať úrokové sadzby
Zdroj: Reuters

Zástupca šéfa americkej centrálnej banky (Fed) Richard Clarida schladil očakávania obchodníkov, ktorí počítali s ďalším uvoľnením menovej politiky.

Rekordná expanzia ekonomiky Spojených štátov pokračuje, pričom miera nezamestnanosti sa pohybuje v blízosti 50-ročného minima. Inflácia je mierna a posledné čísla signalizujú, že výrobný sektor sa začína zotavovať z vlaňajšieho poklesu spôsobeného colnými spormi. Akcie takisto pokračujú v raste a kľúčové akciové indexy pohybujú na v blízkosti rekordných maxím.

Clarida zopakoval, že "fundamenty v USA sú silné", aj keď Fed monitoruje riziká, predovšetkým situáciu okolo epidémie koronavírusu. "Očividne je to niečo, čo zrejme bude mať výrazný vplyv na rast Číny v prvom kvartáli," povedal v rozhovore pre CNBC. V tejto chvíli však podľa neho nič nenaznačuje, že by to malo nejaký vplyv na menovú politiku Fedu.

Podľa Claridu ani trh v skutočnosti nepočíta s ďalším znížením úrokových sadzieb, aj keď rast akcií by to mohol sugerovať. Menový výbor (FOMC) Fedu na svojich posledných dvoch zasadnutiach nemenil kľúčovú sadzbu, ktorej pásmo je stanovené na 1,5 percenta až 1,75 percenta.

Zápisnica z januárového zasadnutia FOMC zverejnená v stredu ukázala, že členovia výboru považujú nastavenie menovej politiky za primerané aktuálnej situácii v ekonomike.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.