Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2020, 10:27

Rozpočtový summit skončil fiaskom. Namiesto dohody nastal rozkol, píše Le Monde

Debata sa zadrhla, keď najväčší prispievatelia na seba mali vziať väčšiu záťaž a príjemcovia kývnuť na zúženie výdavkových programov.

Rozpočtový summit skončil fiaskom. Namiesto dohody nastal rozkol, píše Le Monde
Zdroj: Reuters

Malo ísť o veľké európske stretnutie a obnovu európskeho projektu po brexite, o novú mobilizáciu a potvrdenie schopnosti udržať si pozíciu na svetovej scéne.

Namiesto toho ale nastal rozkol a prejavila sa úplná neschopnosť dohodnúť sa na rozpočte Európskej únie, napísal k mimoriadnemu summitu EÚ francúzsky denník Le Monde. Dvojdňový summit skončil v piatok, bez toho aby sa jeho účastníci na rozpočte zhodli.

Francúzsky denník Le Point nezdar označil za kruté spochybnenie zmyslu Európskej únie. "Preukazuje sa, že sa jej ambície nezhodujú s možnosťami," napísal autor článku.

Ako denník píše, otázka rozpočtu na obdobie 2021-2027 úplne chýbala v európskej kampani a riešila sa v čase, keď už boli rozdelené najvyššie únijné posty a občania sa vrátili k svojim záležitostiam.

A náhle je tu roztržka a priepasť medzi tisíckrát proklamovanými ambíciami a peňaženkami členských štátov.

​Takže predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi nezostalo nič iné, než len ospravedlňujúco konštatovať: "Ako hovorila moja babička, kto sa o nič nepokúsi, nič nedosiahne".

Server belgického denníka La Libre napísal, že sa Európa postupne ďalej triešti a že jej politikom nestačilo ani 28 hodín, aby sa dohodli na rozpočte.

Britský The Guardian pripomína, že sa lídri EÚ snažili zaplniť výpadok v rozpočtových príjmoch po vystúpení Británie, ale ukázalo sa, že sú hlboko rozdelení.

Summit podľa denníka skrachoval, keď hlavný prispievatelia na čele s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou odmietli návrh, ktorý by pre túto skupinu znamenal zvýšenie platieb.

​Ekonomický denník Financial Times konštatoval, že sa pri diskusii o financovaní EÚ prejavili hlboké rozpory medzi šetrnými a chudobnými.

Podľa denníka môžu prieťahy okolo rozpočtu narušiť programy EÚ začiatkom budúceho roka a skomplikovať tohtoročné legislatívne ambície Európskej komisie.

Debata sa zadrhla, keď najväčší prispievatelia na seba mali vziať väčšiu záťaž a príjemcovia kývnuť na zúženie výdavkových programov napríklad na regionálny rozvoj.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.