Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2020, 16:33

MMF kvôli koronavírusu zhoršil výhľad čínskej aj globálnej ekonomiky

Rast svetovej ekonomiky by mal napriek dnešnému zhoršeniu výhľadu zrýchliť oproti minulému roku, kedy predstavoval 2,9 percenta.

MMF kvôli koronavírusu zhoršil výhľad čínskej aj globálnej ekonomiky
Zdroj: TASR

Medzinárodný menový fond (MMF) kvôli epidémii nového typu koronavírusu znížil odhad tohtoročného rastu čínskej ekonomiky na 5,6 percenta z doterajších šiestich percent, s ktorými počítal ešte v januári.

V dnešnom vyhlásení to uviedla šéfka MMF Kristalina Georgievová. Tohtoročnému rastu globálnej ekonomiky epidémia uberie asi 0,1 percentuálneho bodu.

Rast by tak mal predstavovať 3,2 percenta namiesto 3,3 percenta, ako fond predpokladal v januárovej prognóze.

Rast svetovej ekonomiky by mal napriek dnešnému zhoršeniu výhľadu zrýchliť oproti minulému roku, kedy predstavoval 2,9 percenta.

"Neistoty sú tak veľké, že neumožňujú spoľahlivú predpoveď. Môže nastať niekoľko scenárov v závislosti na tom, ako rýchlo sa vírus dostane pod kontrolu a ako rýchlo sa Čína a ďalšie dotknuté ekonomiky vrátia do normálu," upozornila šéfka menového fondu.

Základný scenár, na ktorom sú nové odhady založené, podľa fondu predpokladá, že sa uskutočnia ohlásené opatrenia a že čínska ekonomika sa v druhom štvrťroku vráti do normálu.

"Zaoberáme sa ale aj horšími scenármi, v ktorých bude šírenie vírusu pokračovať dlhšie a globálnejšie a dopady na hospodársky rast budú mať dlhšie trvanie," uviedla Georgievová.

Šéfka MMF tiež vyjadrila podporu ľuďom v Číne a v ďalších zasiahnutých krajinách. "Čínske úrady pracujú na minimalizácii negatívneho vplyvu na ekonomiku prostredníctvom krízových opatrení, dodávaní likvidity, rozpočtových opatrení a finančnej podpory," uviedla.

Georgievová tiež upozornila, že podľa názoru Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je možné pomocou dôrazných a koordinovaných opatrení dostať šírenie nového koronavírusu v Číne i vo svete pod kontrolu. Dodala, že globálna spolupráca je v boji proti epidémii a jej ekonomickým dopadom kľúčová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.