Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2020, 15:27

Škandál s falošnými účtami vyšiel Wells Fargo draho. Banka zaplatí tri miliardy dolárov

Banka akceptovala zaplatenie pokuty v rámci dohody s americkým ministerstvom spravodlivosti a Komisiou pre cenné papiere a burzy.

Škandál s falošnými účtami vyšiel Wells Fargo draho. Banka zaplatí tri miliardy dolárov
Zdroj: Reuters

Wells Fargo vyšiel škandál týkajúci sa falošných účtov draho. Americká banka zaplatí tri miliardy dolárov (2,78 miliardy eur) za urovnanie kauzy.

Banka akceptovala zaplatenie pokuty v rámci dohody s americkým ministerstvom spravodlivosti a Komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC), uviedli v piatok (21. 2.) príslušné úrady.

Wells Fargo už predtým musela zaplatiť viacero vysokých pokút americkým úradom pre škandál týkajúci sa otvárania falošných účtov a série ďalších porušení pravidiel pri predaji finančných produktov.

K tomu treba pripočítať drahé hromadné žaloby a prepúšťanie vysokých manažérov.

Wells Fargo v roku 2016 priznala, že jej zamestnanci dlhé roky otvárali bankové účty bez autorizácie zákazníkmi. O niečo neskôr potom odstúpil šéf predstavenstva John Stumpf.

Škandál však neukázal v najlepšom svetle ani dozorné úrady. Bankový dohľad neskôr priznal, že prepásol viacero príležitostí zastaviť tieto machinácie už skôr.

Už roky predtým na nekalé praktiky banky upozorňovali whistlebloweri a médiá, škandál však prepukol až v roku 2016.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.