Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.02.2020, 14:44

Milióny firiem v Číne sú na pokraji kolapsu. Väčšine dôjde hotovosť už o mesiac či dva

Malé a stredné podniky sa v Číne podieľajú zhruba 60 percentami na celkovej ekonomickej aktivite krajiny.

Milióny firiem v Číne sú na pokraji kolapsu. Väčšine dôjde hotovosť už o mesiac či dva
Zdroj: TASR/Pang Xinglei

Čínske firmy sa kvôli koronavírusu stretávajú s nedostatkom peňazí na mzdy a na platby faktúr od dodávateľov. Peking síce vyzval banky, aby poskytovali viac pôžičiek, milióny malých a stredných podnikov v Číne sú však podľa prieskumu na pokraji kolapsu. Píše o tom dnes server BBC.

Čínska asociácia malých a stredných podnikov zistila, že zhruba 60 percent firiem sú schopné hradiť bežné výdavky len jeden až dva mesiace, než im dôjde hotovosť. Iba desatina z nich uviedla, že by im hotovosť vydržala minimálne na šesť mesiacov.

Malé a stredné podniky sa v Číne podľa tamojšej centrálnej banky podieľajú zhruba 60 percentami na celkovej ekonomickej aktivite a zhruba 80 percentami na zamestnanosti. Časť podnikov musela kvôli koronavírusu na dlhšiu dobu pozastaviť prevádzku, čo narušilo ich príjmy.

​Agentúra Bloomberg už minulý týždeň upozornila, že čím ďalej viac súkromných podnikov v Číne znižuje mzdy, alebo dokonca pozastavuje ich vyplácanie, pretože kvôli dopadom koronavírusu nedokážu náklady na pracovnú silu pokryť.

"Týždeň neplatenej dovolenky je veľmi bolestivý," povedal agentúre Bloomberg 32 ročný šéfkuchár jednej z reštaurácií v Hongkongu, ktorý bol na neplatenú dovolenku poslaný. "Nemám tento mesiac dostatočný príjem na pokrytie svojich výdavkov," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.