Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.02.2020, 12:05

Čínska ekonomika spomalí viac, ako sa čakalo

Celoročné tempo rastu čínskeho HDP by malo dosiahnuť približne 5,5 percenta a nie 5,9 percenta, ako sa pôvodne predpokladalo.

Čínska ekonomika spomalí viac, ako sa čakalo
Zdroj: TASR/Ahn Young-joon

Vypuknutie koronavírusu a snaha Číny zastaviť jeho šírenie pravdepodobne spomalia rast čínskej ekonomiky v tomto prvom štvrťroku 2020 viac, ako sa pôvodne predpokladalo. Takzvaný medián, stredná prognóza jej rastu, je teraz najslabší za 30 rokov.

Popredné analytické spoločnosti aktualizovali svoj odhad a podľa ich najnovšieho mediánu sa hrubý domáci produkt Číny v prvých troch mesiacoch 2020 zvýši len o štyri percentá.

To je pokles z 5,9 percenta v ostatnom prieskume z 22. januára a najnižšie tempo rastu od roku 1990. Predpokladajú tiež, že celoročné tempo rastu čínskeho HDP dosiahne približne 5,5 percenta a nie 5,9 percenta, ktoré predpovedali v minulom mesiaci.

Spoločnosti Nomura Holdings, UBS Group a Macquarie Group patria medzi tie, ktoré znížili svoje predpovede za prvý štvrťrok aj za celý rok.

​Najviac skresala svoju prognózu spoločnosť Goldman Sachs Group, ktorá teraz očakáva, že čínska ekonomika v tomto štvrťroku vzrastie len o 2,5 percenta.

Upozornila, že ekonomický obraz zostane neistý ešte v nasledujúcich týždňoch, pretože po nedávnych sviatkoch a predĺženom voľne nie je dostatok aktuálnych ekonomických údajov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.