Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.02.2020, 11:20

Hongkong pošle každému dospelému tisíc eur. Ekonómovia protestujú

Hongkong už od začiatku júna minulého roku trápia nepokoje spojené so zavedeným sporného zákona.

Hongkong pošle každému dospelému tisíc eur. Ekonómovia protestujú
Zdroj: Reuters

Vláda v Hongkongu odhalila rozpočtový balíček "plný prekvapení", vrátane jednorázového finančného príspevku vo výške viac ako tisíc eur, informoval o tom Bloomberg

Minister financií Paul Chan v stredu oznámil, že na pomoc spoločnosti "ohromenej ťažkou atmosférou" vláda poskytne jednorazový finančný príspevok vo výške 10-tisíc hongkonských dolárov (1184,2 eura) každému permanentnému rezidentovi nad 18 rokov. 

"Od januára 2020 ohrozuje Hongkong šírenie nového koronavírusu, ktorý znamená ďalšiu ranu pre ekonomiku. Musíme preto prijať rozhodné opatrenia na riešenie situácie," povedal Chan. Ako dodal, vláda uvoľní na podporu ekonomiky 120 miliárd hongkonských dolárov (14,21 miliardy eur).

Deficit Hongkongu, ktorý je špeciálnou administratívnou oblasťou Číny, tak podľa Chana v nasledujúcom fiškálnom roku dosiahne 139,1 miliardy hongkonských dolárov (16,4 miliardy eur). 

„V týchto bezprecedentných časoch som presvedčený, že návrhy rozpočtu na roky 2020 a 2121 budú poskytovať účinnú a cielenú podporu s cieľom pomôcť hongkonskej komunite odolať súčasným ťažkostiam a pripraviť sa na lepší zajtrajšok,“ povedala správkyňa Hongkongu Carrie Lamová.

​Príspevok však okamžite kritizovali ekonómovia. "Toto riešenie je očividne necielené a regresívne a nevyrieši sa tým problém tých, ktorí najviac utrpeli," povedala ekonómka Alicia Garcia Herrerová.

Opatrenie je podľa nej ako "hodiť kvapku do oceána pre mnohých, kým mohli byť touto sumou vyliečené zranenia len niektorých," povedala ekonómka. 

Hongkong už od začiatku júna minulého roku trápia nepokoje spojené so zavedeným sporného zákona. Demonštranti pôvodne žiadali, aby vláda stiahla sporný návrh zákona, ktorý by umožnil osoby podozrivé zo spáchania trestného činu vydávať do pevninskej Číny.

Medzičasom sa protesty týkajú najmä zasahovania Číny do osobitného autonómneho štatútu Hongkongu, ktorý je založený na hesle "jedna krajina, dva systémy".

Okrem politických nepokojov bolo v Hongkongu doteraz zaznamenaných 85 prípadov nákazy novým koronavírusom, doteraz mu tam podľahli dvaja ľudia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.