Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2020, 13:00

ECB zaujala prístup "počkáme a uvidíme". Kroky proti koronavírusu zatiaľ neplánuje

ECB monitoruje vplyv koronavírusu na dodávateľské reťazce a bude pravdepodobne musieť preskúmať jeho možný dosah na spotrebu.

ECB zaujala prístup "počkáme a uvidíme". Kroky proti koronavírusu zatiaľ neplánuje
Zdroj: Reuters

Európska centrálna banka (ECB) zatiaľ neplánuje prijať žiadne kroky v súvislosti s koronavírusom na svojom najbližšom zasadnutí 12. marca. Ale v prípade potreby by mohla zvolať mimoriadnu schôdzu. Uviedol to v piatok guvernér litovskej centrálnej banky Vitas Vasiliauskas.

V tomto okamihu zaujala ECB prístup „počkáme a uvidíme“, povedal Vasiliauskas na tlačovej konferencii v Bruseli. Dodal však, že predstavitelia ECB nemajú problém zvolať mimoriadnu schôdzu pred ďalším stretnutím Rady guvernérov, na ktorom budú rozhodovať o menovej politike.

Na otázku, či ECB čaká na rozhodnutia iných centrálnych bánk, než začne konať proti prepuknutiu koronavírusu, povedal: „Nežijeme v autonómnom svete. Spolupracujeme s ostatnými centrálnymi bankami. Vymieňame si informácie a koordinujeme kroky.“

​ECB monitoruje vplyv koronavírusu na dodávateľské reťazce a bude pravdepodobne musieť preskúmať jeho možný dosah na spotrebu, ak sa objavia „šoky v dopyte“, skonštatoval litovský guvernér.

Vasiliauskas separátne uviedol, že aktuálne prebiehajúca revízia politiky ECB sa pravdepodobne skončí v decembri. A dodal, že neočakáva „radikálne zmeny“ spôsobu fungovania banky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.