Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2020, 16:06

V reakcii na koronavírus OPEC zvažuje zníženie ťažby o jeden milión barelov denne

Otázny je však stále postoj Ruska, kľúčového producenta, ktorý nie je členom OPEC-u. Moskva ešte stále svoj postoj nezverejnila.

V reakcii na koronavírus OPEC zvažuje zníženie ťažby o jeden milión barelov denne
Zdroj: Reuters

Viacero členských štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) je naklonených výraznejším produkčným škrtom, než o akých sa hovorilo ešte pred pár týždňami. Uviedli to štyri zdroje oboznámené s diskusiami, na ktoré sa odvolala agentúra Reuters.

Zástupcovia ropných štátov začali názor meniť po tom, ako cena ropy Brent smeruje k hranici 50 amerických dolárov (45,60 eura) za barel (159 litrov). Dôvodom je rýchlo sa šíriaci nový koronavírus v ďalších oblastiach mimo Číny, čo zvyšuje obavy z výrazného poklesu dopytu po rope.

Saudská Arábia, najväčší producent v rámci OPEC-u, ako aj niekoľko ďalších členov organizácie, uvažujú nad redukciou súčasnej ťažby až o jeden milión barelov denne v druhom štvrťroku tohto roka. To je omnoho výraznejšie zníženie ťažby, než sa pôvodne navrhovalo.

25-percentný pokles 

Začiatkom tohto mesiaca Spoločný technický výbor zoskupenia OPEC+ (štáty OPEC-u a ostatní producenti na čele s Ruskom) navrhol zníženie produkcie oproti tej terajšej o 600-tisíc barelov denne.

V dôsledku nástupu nového koronavírusu, ktorý sa začal šíriť na prelome rokov zo stredočínskej provincie Chu-pej, klesli ceny ropy od začiatku roka takmer o 25 percent. To vyvolalo v producentských štátoch znepokojenie.

​Tieto krajiny pritom už teraz uplatňujú program škrtov, v rámci ktorého redukujú ťažbu v porovnaní s objemom z októbra 2018 o 1,7 milióna barelov denne. Platnosť tohto programu vyprší koncom marca.

Začiatkom marca

Zástupcovia OPEC+ sa stretnú piateho a šiesteho marca vo Viedni, aby prediskutovali vývoj na trhu a ďalší postup. Podľa jedného zo zdrojov Saudská Arábia presadzuje zníženie ťažby o milión barelov denne a aj niekoľko ďalších členov OPEC-u je presvedčených, že pôvodne navrhovaná redukcia o 600-tisíc barelov denne už nebude stačiť.

"Situácia sa medzitým zhoršila," povedal zdroj z ropného priemyslu, ktorý o vývoji na trhu diskutoval s niektorými producentmi. "Viacerí sú znepokojení," dodal.

Ako doplnili ďalšie dva zdroje, Spoločný technický výbor OPEC+, ktorý pôvodne odporučil škrty o 600-tisíc barelov denne, sa zíde tretieho marca. Vzhľadom na nové údaje z ropného trhu by mal svoje pôvodné odporúčania revidovať.

Otázny je však stále postoj Ruska, kľúčového producenta, ktorý nie je členom OPEC-u. Moskva ešte stále svoj postoj nezverejnila.

Nedávno Rusko uviedlo, že potrebuje na rozhodnutie viac času, Moskva je však známa tým, že nakoniec s návrhmi OPEC-u súhlasí, aj keď na poslednú chvíľu. Navyše zdroj z jednej z ruských ropných firiem uviedol, že prípadné výraznejšie zníženie ťažby má zmysel.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.