Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2020, 12:40

OECD pre koronavírus "spustila alarm". Svetová ekonomika je ohrozená, varuje

Organizácia vyzvala vlády, aby podnikli rýchle a dôrazné kroky v oblasti zdravotníctva a ekonomiky.

OECD pre koronavírus "spustila alarm". Svetová ekonomika je ohrozená, varuje
Zdroj: Reuters

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa v pondelok stala prvou medzinárodnou organizáciou, ktorá "spustila alarm" v súvislosti s koronavírusom. OECD totiž uviedla, že svetová ekonomika je „ohrozená“ a varovala, že globálny rast môže byť v dôsledku epidémie tento rok o polovicu nižší než očakávala vo svojej doterajšej prognóze.

​Len zatvorenie tovární a firiem v Číne podľa OECD pravdepodobne znížil globálny hospodársky rast v roku 2020 o 0,5 percentuálneho bodu, uviedla medzinárodná organizácia so sídlom v Paríži. A znížila svoju predpoveď pre svetovú ekonomiku z už aj tak slabých 2,9 percenta na 2,4 percenta.

To stavia globálnu ekonomiku na pokraj recesie, ktorá sa v tomto prípade definuje ako rast slabší než 2,5 percenta.

Ak by epidémia koronavírusu „trvala dlhšie a bola intenzívnejšia, teda rozšírila sa po celom ázijsko-tichomorskom regióne, Európe a Severnej Amerike“, vyhliadky svetovej ekonomike by sa ešte viac zhoršili a jej rast by sa mohol v roku 2020 znížiť až na 1,5 percenta. To je zhruba polovica pôvodne očakávanej expanzie, pred vypuknutím vírusu, dodala OECD.

Organizácia zároveň vyzvala vlády, aby podnikli "rýchle a dôrazné" kroky v oblasti zdravotníctva a ekonomiky, vrátane opatrení v rámci menovej a fiškálnej politiky s cieľom obnoviť dôveru. Sama však uznala, že hospodárska politika nemôže okamžite zmierniť vplyv zastavenia aktivity podnikov v dôsledku šírenia vírusu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.